Chelátová vazba

Chelátová vazba je speciální organická forma minerálu. Název chelát pochází z řeckého „chelios“, v překladu „klepeto“, což také vyjadřuje charakter této vazby. Minerál se zde váže na dva nosiče – obvykle aminokyseliny –, které ho svírají do pomyslných „kleští“ ve smyslu „aminokyselina – minerál – aminokyselina“.

Tato forma se v přírodě vyskytuje přirozeně, například v listech rostlin, proto je také pro náš organismus z hlediska vstřebatelnosti nejúčinnější, konkrétně může dosáhnout až 95 %. Chelátové minerály navíc – na rozdíl od těch běžných – při trávení nedráždí sliznice žaludku a střeva.

U klasických „multivitaminů“ s obsahem minerálů se obvykle využívá standardní organická, či anorganická forma. Zejména v případě anorganické formy se velmi často stává, že vstřebatelnost nepřesáhne ani 10 %. Většina minerálů tedy jen projde zažívacím traktem a bez výraznějšího efektu vychází ven stolicí, v horším případě se ukládá v těle. Organismus se pak snaží tyto nevstřebatelné zbytky odbourat, k čemuž často musí sáhnout do vlastních zásob živin.

Fakt, že minerál je v chelátové vazbě, poznáte z informace na obalu.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.