Chelátová vazba
Chelátová vazba je speciální organická forma minerálu. Název chelát pochází z řeckého „chelios“, v překladu „klepeto“, což také vyjadřuje charakter této vazby. Minerál se zde váže na dva nosiče – obvykle aminokyseliny –, které ho svírají do pomyslných „kleští“ ve smyslu „aminokyselina – minerál – aminokyselina“.
Tato forma se v přírodě vyskytuje přirozeně, například v listech rostlin, proto je také pro náš organismus z hlediska vstřebatelnosti nejúčinnější, konkrétně může dosáhnout až 95 %. Chelátové minerály navíc – na rozdíl od těch běžných – při trávení nedráždí sliznice žaludku a střeva.
U klasických „multivitaminů“ s obsahem minerálů se obvykle využívá standardní organická, či anorganická forma. Zejména v případě anorganické formy se velmi často stává, že vstřebatelnost nepřesáhne ani 10 %. Většina minerálů tedy jen projde zažívacím traktem a bez výraznějšího efektu vychází ven stolicí, v horším případě se ukládá v těle. Organismus se pak snaží tyto nevstřebatelné zbytky odbourat, k čemuž často musí sáhnout do vlastních zásob živin.
Fakt, že minerál je v chelátové vazbě, poznáte z informace na obalu.

