Chromozom

Základní součást lidských buněk, v chromozomech je uložena genetická informace ve formě DNA. Jsou v jádru každé buňky a tvoří je makromolekuly DNA a proteiny. Udržují lidskou DNA v bezpečí, neboť zajišťují rovnoměrné a přesné kopírování genomu v průběhu buněčného dělení, které je zcela nezbytné pro správnou funkci organismu. K dělení určitých buněk dochází neustále, starší opotřebované buňky jsou tak nahrazované novými.

Lidská buňka obsahuje celkem 23 párů chromozomů. Zatímco 22 párů se nachází u obou pohlaví bez rozdílu, pohlavní chromozom, známý jako X, nebo Y, je unikátní. Ženy mají dva stejné chromozomy X, mužské pohlaví je nositelem chromozomů X a Y.

Krom buněčného jádra najdeme chromozomy i v mitochondriích, kde jsou nositelem mimojaderné dědičnosti.

Studiem chromozomů se zabývá cytogenetika. Změny v jejich počtu či struktuře mohou být příčinou poruchy reprodukce či mentální retardace, jejich poškození může souviset i s rozvojem nádorových onemocnění.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.