Cirkadiánní rytmus
Vnitřní čtyřiadvacetihodinové biologické hodiny, které řídí nezbytné životní procesy v lidském těle: vylučování hormonů, tělesnou teplotu, trávení, krevní tlak, synchronizaci bdění a spánku se střídáním dne a noci. Jsou esenciálním dědictvím milionů let evoluce člověka a hluboce zakódované v každém z nás. Cyklus, který se opakuje den co den – cirkadiánní rytmus.
Cirkadiánní rytmus je jedním z několika cyklických biorytmů člověka. Perioda cirkadiánního rytmu svým rozsahem mapuje rozmezí přibližně 24 hodin a je pevně svázaná s cyklem dne a noci, východem a západem slunce. Stěžejním dirigentem cirkadiánního rytmu je světlo, jehož hojné zastoupení v noci a naopak nedostatek v průběhu dne má za následek nesoulad spánkového cyklu.
Cirkadiánní rytmus řídí suprachiasmatické jádro, malá skupina nervových buněk nacházející se v hypothalamu, hlavní žláze hormonálního systému. V zásadě lidské tělo instruuje, kdy cítíme únavu a kdy je naopak čas nejvyšší bdělosti, kdy dochází k nárůstu hormonální sekrece, kontroluje tělesnou teplotu, trávení, imunitní systém i spánkový cyklus – ukládá nás ke spánku a stejně tak probouzí.
Naopak desynchronizovaný cirkadiánní rytmus, zejména vlivem absence regeneračního spánku, může vést ke chronické nespavosti a vážným zdravotním problémům.
Více si přečtete v článku Je kvalitní spánek nejdůležitější součástí cesty k dlouhověkosti?