Dopamin

Hormon a neuropřenašeč podílející se na schopnosti cítit radost, přemýšlet a plánovat. Díky němu projevujeme zájem a jsme schopní se soustředit. Ovlivňuje i funkci ledvin, cév, vnímání bolesti, spánek a mnoho dalších aspektů lidského života.

Dopamin primárně produkuje mozek, který jej vytváří přirozenou cestou z aminokyseliny zvané tyrosin. Ten si zas naše tělo umí vyrobit z jiné aminokyseliny, nebo jej můžeme přijímat ze stravy. Potraviny bohaté na tyrosin, kam patří například banány, sezamová semínka, avokádo a další, jsou zjednodušeně možným „nástrojem pro lepší náladu“.

Dopamin je zodpovědný za odměňovací systém v našem mozku. Aktivity, které by nám evolučně pomáhaly přežít, jsou nástrojem pro jeho sekreci. Jíst, množit se, vítězit a další činnosti jsou doprovázené přílivem dopaminu a pocitu radosti. Naopak jeho nedostatek může vést k pocitům demotivace, únavy, neštěstí.

Vědomě můžeme množství dopaminu v mozku navýšit prostřednictvím pohybu, zdravé výživy, meditace, jógy, poslouchání hudby nebo pobytem na sluníčku.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.