Dopaminergní systém

Dopaminergní systém má v lidském těle důležitou roli v mnoha procesech od motivace, přes regulaci nálady a kognitivních funkcí až po reprodukční chování a vnímání bolesti.

Jde o neuromodulační systém v mozku. Využívá dopaminu jako neurotransmiteru, který se váže na pět základních typů dopaminových receptorů (D1 až D5).

Celý systém zahrnuje čtyři dopaminergní dráhy:

  1. Mezolimbická – spojuje oblast středního a předního mozku, často je nazývaná dráhou odměny, protože pomocí dopaminu reguluje především motivaci a podporuje učení.
  2. Mezokortikální – propojuje tegmentální oblast a mozkovou kůru, její působení ovlivňuje především emoce a afektivitu.
  3. Nigrostriatální – přenáší neurony ze substantia nigra do corpus striatum, zajišťuje stimulaci pohybu a motorické schopnosti.
  4. Tuberoinfundibulární – posílá dopamin z nucleus infundibularis do hypofýzy. Řídí vyměšování hormonů hypofýzy včetně prolaktinu.

Narušená činnost těchto drah může vést až ke schizofrenii, Parkinsonově chorobě, ADHD, syndromu neklidných nohou, bipolární poruše, depresím a závislostem.

Přečtěte si článek: Dopamin: molekula, která pohání člověka ke štěstí

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.