Endokrinní systém

Endokrinní systém je systém žláz s vnitřní sekrecí. Jeho úkolem je produkovat hormony a prostřednictvím krevního řečiště je distribuovat po těle. Mezi základní endokrinní žlázy patří štítná žláza, epifýza, hypofýza, hypothalamus, nadledvinky, příštítná tělíska, endokrinní část slinivky břišní, vaječníky a varlata.

Všechny tyto orgány spolupracují na udržování stabilního vnitřního prostředí v těle. Na rozdíl od nervové soustavy se uplatňují především při regulaci dlouhodobých procesů a působí poměrně pomalu.

S nervovou soustavou, která je v reakcích na vnější podněty naopak přímá a rychlá, jsou úzce propojené a spolupracují s ní. Hormonálnímu systému vděčíme především za regulaci metabolismu, zpracování stresu a schopnost růstu a reprodukce jedince.

Přečtěte si k tématu článek Hormonální odysea v ženském těle

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.