Estrogen

Estrogeny jsou pohlavní hormony, které se vyskytují především v těle žen (a hrají v něm zásadní roli). Mužské tělo je sice produkuje v menším množství, pro správné fungování rozmnožovací soustavy jsou však také naprosto nezbytné.

Název těchto steroidních látek je odvozený z „estrálního cyklu“, tedy periodické fyziologické změny v těle sloužící k zajištění reprodukce savců – u člověka pak právě tenhle cyklus nazýváme menstruačním.

Estrogenů jsou tři hlavní druhy: estradiol, estriol a estron. Jejich hladina se liší v průběhu různých fází života ženy (až do menopauzy je hlavním hormonem estradiol, po menopauze pak estron, zatímco estriol je hlavním estrogenem v těhotenství). Na starosti mají především růst, vývoj a funkci reprodukčních orgánů a sekundárních pohlavních znaků.

V plodné části ženského života řídí proměnu děložní sliznice v rámci čtyř fází cyklu. Vliv však mají třeba i na množství cholesterolu a působí proti osteoporóze. U mužů pak především regulují vývoj spermií a libido.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.