Glukóza
Glukóza slouží jako hlavní zdroj energie člověka, v buňkách z ní za přítomnosti kyslíku vzniká mimo jiné základní energetická molekula ATP. Jde o monosacharid, tedy nejjednodušší formu sacharidů, ze kterých se následně skládají všechny složitější sacharidy. Říká se jí také hroznový nebo krevní cukr.
Glukóza krví putuje do všech buněk v těle, kde se dále štěpí v procesu zvaném glykolýza. Pro některé typy buněk, jako například červené krvinky, jde o jediný možný zdroj energie. Důležité také je, že buňky dokážou z glukózy získávat energii i bez přítomnosti kyslíku.
V potravě se glukóza vyskytuje buď volná, nebo jako součást složitějších sacharidů. Přímo do krve se však z trávicího traktu vstřebává pouze volná glukóza. Mezi jídly se glukóza do krve dostává hlavně štěpením zásobního glykogenu v játrech.
Koncentrace (hladina) glukózy v krvi se nazývá glykemie. Její normální hladina nalačno činí 3,3–5,6 mmol/l, po jídle může přechodně vystoupit až na 7,0 mmol/l.
K regulaci glykemie slouží hlavně hormony inzulin, který hladinu glukózy v krvi snižuje, a glukagon, adrenalin, tyroxin nebo somatostatin, které naopak různými mechanismy hladinu glukózy v krvi zvyšují.
Dlouhodobě vysoká úroveň koncentrace glukózy v krvi může tělo poškodit, nízká koncentrace ohrožuje zásobování mozku a dalších důležitých orgánů energií. Pro dlouhověkost je důležité držet co nejstabilnější hodnotu glykemie. Velké výkyvy hladiny glukózy v krvi mohou totiž vést mimo jiné k diabetu druhého typu.