Hormonální odysea v ženském těle
Vtipy o tom, že setkat se s ženou v premenstruační fázi a navíc po ní v tomto čase něco chtít, je život ohrožující aktivita, asi neminuly nikoho. Pokud v ženském těle bydlíte a touhle fází pravidelně procházíte, možná to pro vás ale zas taková legrace není. A celkem pochopitelně.
Nastavení chodu společnosti zatím příliš nepřeje cykličnosti ženského fungování (zdraví) a ani kvalitních studií a dat k němu není příliš. Cestu k sobě si tak musíme jako ženy najít a dovolit postupně samy. Snad vám tenhle článek právě v tom zase o kousek víc pomůže.
Obsah článku
Rytmus ženy
Do centra pozornosti všech, kteří se snaží vyladit svůj organismus do optimálního fungování, se v posledních letech dostal cirkadiánní rytmus. A právem. Ovšem zhruba pro polovinu lidské populace to není jediný důležitý cyklus ke sledování.
Ženské tělo významně proměňuje také rytmus infradiánní: průměrně 28 dnů trvající, cyklicky se opakující. Cyklus menstruační.
Skládá se ze čtyř fází a ty od sebe odlišuje především hladina pohlavních hormonů. Právě jejich měnící se množství s sebou přináší různé chemické reakce v našem mozku, proměnlivost nálad a celkového stavu našeho těla i energie.
Alisa Vitti ve své knize WomanCode1 krásně shrnuje podstatu fungování endokrinního systému v ženském těle: „Funguje zcela regulovaným, předvídatelným způsobem a určuje každý aspekt vašeho chování, psychické a mentální aktivity od zdraví po myšlenky a náladu – a ještě o mnoho víc. Tenhle kód ve vašem těle určuje, kdo opravdu jste.“
Existuje tedy jasný a předem daný režim, ve kterém celý měsíční cyklus probíhá, pokud funguje správně. A jestliže správně nefunguje, je možné se zaměřit přímo na jeho jednotlivé fáze a jejich vyladěním zlepšit fungování organismu jako celku.
Aviva Romm tento režim nazývá hormonální inteligencí a věnuje celou knihu2 tomu, jak jazyku ženského cyklu každá žena může porozumět a upravit ho ke spokojenosti sebe i svého těla.
Vědět, jaké signály dává tahle superinformační síť, která propojuje mozek, vaječníky, dělohu, vaginu, štítnou žlázu, nadledvinky, srdce, kosti a imunitní i zažívací systém, je prostě moment zásadní změny života ve fyzickém těle ženy.
Proměna uvnitř i navenek
Pojďme se teď trochu podrobněji podívat na to, co se v každé jednotlivé fázi v našem těle děje a jak se to pak projevuje navenek.
Začněme informací, že na základě několika dlouhodobých studií žen po celém světě není menstruační cyklus „správně“ dlouhý 28 dní, ale pohybuje se mezi 26 a 34 dny. Navíc se jeho délka často liší podle věku.
V době dospívání zažívají dívky cyklus většinou mezi 23 až 90 dny a je to normální. V plodném věku obvykle ženy opakují cyklus mezi 24 a 38 dny. Jak postupně stárnou a blíží se k menopauze, pohybují se mezi 24 dny až 4 měsíci.
Je úleva vypnout svůj tabulkový systém a uvědomit si, že neexistuje nic jako „správná a ideální doba cyklu“.2
1. Folikulární fáze (cca 12–14 dní cyklu)
Fáze, která nastává po skončení krvácení, trvá obvykle týden a kousek. Hladina hormonů estrogenu a progesteronu je velmi nízká, estrogen začne postupně narůstat přibližně 4.–6. den cyklu.
Mezimozková část (zvaná hypothalamus) má na starost nastartování nového koloběhu: dává hypofýze signál posílat folikulostimulační hormon (FSH) do vaječníků, aby pomohl dozrát vajíčkům v nich.
Folikul (zjednodušeně vajíčko obalené podpůrnými vrstvami buněk) narůstá a zvyšující se hladina estrogenu podporuje obnovu děložní výstelky tak, aby se v následující fázi vajíčko mělo kde usadit.
Z hlediska nálady a pocitů jde o novou fázi – vlastně takový raketový start, kdy žena zažívá nárůst energie a jasnou mysl. Jde se tvořit nové.
V této fázi můžete svoje tělo podpořit užíváním prášku ze schizandry – klanoprašky čínské. Umí stabilizovat hladinu energie a přispět k větší mentální jasnosti a lepšímu soustředění. Jako bonus jsou pak k dispozici její antioxidační a protirakovinné účinky.
V průběhu celého cyklu můžete také užívat adaptogen maca, který váš cyklus pomáhá navrátit do rovnováhy a především po vysazení antikoncepce, ukončení kojení, symptomech perimenopauzy a jakýchkoliv nepravidelnostech cyklu pomáhá k upravení cyklu do jeho zdraví a přirozenosti.
2. fáze: Ovulace (cca 3–4 dny cyklu)
Hladiny estrogenu a testosteronu v této fázi dosahují vrcholu. Výrazný nárůst luteinizačního hormonu (LH) umožní jednomu vajíčku úplně dozrát a pak je uvolněno do vejcovodů. Tudy neomylně odcestuje směrem do dělohy, kde už je pro něj připravené vyživující prostředí.
Z hlediska nálady a pocitů je to fáze, kdy jsou ženy často společenské, kontaktní a údajně i nejpřitažlivější.
V této fázi můžete svoje tělo podpořit bazalkou posvátnou – tulsi. Pomůže vám s metabolismem estrogenu tím, že podporuje činnost jater. Ta se starají o odvod přebytečných hormonů. Tulsi si můžete vychutnat jako čaj, nebo ještě účinnější ve formě prášku – ať už třeba do smoothie, nebo rovnou jako součást rituálu ve výživném kakau.
3. Luteální fáze (cca 10–14 dní)
Po ovulaci FSH a LH prudce klesají a zůstávají nízké po zbytek cyklu. Hladina estrogenu postupně klesá a ke slovu se naopak dostává narůstající progesteron. Jeho postupně se zvyšující hladina připravuje děložní výstelku na přijetí oplodněného vajíčka.
Pokud k oplodnění vajíčka nedojde, tvorba progesteronu ustane a následuje menstruační krvácení.
Pokud žena naopak otěhotní, progesteron se začne starat o vývoj mléčné žlázy a začne zvyšovat množství hlenu v děložním hrdle (ochranná zátka).
Z hlediska nálady je to čas, kdy se žena začíná pomalu z vnějšího světa vracet spíše k sobě a do klidu, je to ideální doba na dokončování věcí a úkolů.
TIP! Právě v této fázi ženy často řeší ten nepříjemný premenstruační syndrom. Ovšem jen tehdy, pokud dojde k výrazné nerovnováze mezi estrogenem a progesteronem. Takovou nerovnováhu mívá nejčastěji na svědomí způsob stravy – káva, cukr, mléko, dieta, půsty na šťávách v této fázi a nízkotučné varianty potravin. Zhruba od 35 let navíc přirozeně v těle začne tvorba progesteronu klesat, takže je potřeba hormonální rovnováze věnovat o to více pozornosti.
Podle studie BioCycle3 dlouhodobé ignorování premenstruačního syndromu vede ke zvýšenému riziku rakoviny, srdečních chorob, cukrovky a postmenopauzální demence. Dobrá zpráva je, že správnou stravou a sladěním se svými potřebami v rámci cyklu se postupně tento syndrom vytratí i se všemi svými důsledky.
Z rostlinné podpory můžete sáhnout například po adaptogenu ashwagandha, který pomáhá upravovat zvýšenou hladinu kortizolu v premenstruačním období. Ashwagandha umí navíc pomoci i s nízkým libidem u žen a vedle působení na hormonální hladinu je oceňovaná i při snižování úzkosti. Můžete také sáhnout po hořčíku, vitamínech skupiny B nebo omega-3.
Je možné ji užívat celý cyklus, v téhle části cyklu ale její účinek nejspíš zaznamenáte nejvíc. Výborným společníkem pro luteální fázi je také cordyceps, který vás může oslovit, pokud potřebujete stabilizovat hladinu krevního cukru.
4. Menstruační fáze (cca 3–7 dní)
Pokud vajíčko nebylo oplodněno, děloha se zbavuje své výstelky. Obvyklé množství krve, které v rámci menstruace ztratíme, je 30–80 ml. Produkce progesteronu prudce klesá a hladiny estrogenu jsou nízké. Tělo zažívá namáhavý proces a s tím často přichází i celkově oslabená imunita organismu.
Pokud je menstruace delší než osm dnů a přináší s sebou těžkosti ve vykonávání každodenních úkolů, problémy s dechem, velkou únavou, nadměrným krvácením (musíte si menstruační pomůcky vyměňovat častěji než každé dvě hodiny), bývá to znakem nesrovnalostí a je čas na větší péči o sebe.
V téhle fázi se na úrovni mentální a fyzické cítíme především utlumeně, je to ideální čas na víc odpočinku a třeba i ohlédnutí za uplynulým měsícem, vyhodnocení toho, co se událo a jak s tím chceme dál naložit.
Pokud vás zajímá podrobněji, jak se se svým cyklem lépe sladit nejen po fyzické stránce, ale i z hlediska emocí a fungování a výkonnosti ve společnosti, mohu doporučit knihu Mirandy Gray Cyklická žena.
Ještě jedna důležitá věc k této fázi: bolest není normální a nutnou součástí menstruace.
Ano, naše tělo produkuje hormon prostaglandin (PgE2), jehož úkolem je vyvolávat děložní kontrakce (a ty pomáhají už nepotřebné výstelce, aby mohla z dělohy odejít).
Avšak zároveň s ním také vyplavuje další dva hormony (PgE1 a PgE3), které pomáhají uvolňovat křeče, přirozeně vyrovnávají kontrakce a ulehčují průchod fází čištění dělohy a přípravy na nový cyklus.
K tomu, aby byly tyto dva podporující prostaglandiny produkované, je zase třeba především vhodná strava a dostatek odpočinku. Rozhodně ne růžové pilulky.
V menstruační fázi svému tělu můžete dopřát především doplnění minerálů. Vedle popíjení kopřivového čaje vsaďte třeba na doplnění železa kvůli krvácení nebo využijte houbu chaga, které krom železa doplní vašemu tělu i další minerály a vitamíny a jako adaptogen vyladí tělo podle toho, co právě potřebuje.
Proč to nenechat plavat?
Vyznat se v tom, co se v ženském těle děje, v jaké fázi jsme, co a kdy jíst nebo dělat, se může zdát na začátku zahlcující a komplikované. Je to ale spíš proto, že mnoho z nás se tomu nikdy hlouběji nevěnovalo, nikdo nás to pořádně neučil a postupně si do tohoto světa hledáme cestu.
Příliš nepomáhá ani fakt, že velké množství studií, ať už o cvičení, nebo o medikaci, se na ženách vůbec netestuje právě z důvodu velké proměnlivosti jejich tělesných procesů. Opravdu kvalitních podložených zdrojů je tak zatím relativně málo.
Vyplatí se do toho pustit a najít si svoji cestu. Pokud o sebe a svůj cyklus nepečujeme, můžeme zažívat velké propady nálad, nestabilní hladinu krevního cukru, přetížení nadledvinek i celého organismu, který se pravidelně potřebuje očišťovat – a menstruační cyklus k tomu byl stvořený.
Efekt na celkové zdraví
Americká vysoká škola porodníků a gynekologů ustanovila menstruaci jako pátý znak vitality – stejně důležitý, jako je puls, teplota, krevní tlak a dechová frekvence.
Zdravý menstruační cyklus ženy chrání před osteoporózou, srdečními chorobami, onemocněními prsou a demencí.
A každý menstruační cyklus, který proběhne, se nastřádá na náš zdravotní „účet“ i pro budoucí zdraví po menopauze.4
Efekt na mozek
Díky neurovědkyni Catherine Woolley, profesorce illinoiské Northwestern University, máme také k dispozici informace o působení estrogenu na mozek a proměny jeho výkonnosti v jednotlivých fázích, které se mohou lišit až o 25 %.
Raketový nárůst estrogenu v ovulační fázi přináší jasnou mysl, kreativitu, komunikační schopnosti a také uvolňování serotoninu, chemické látky „štěstí“.5
Druhá polovina cyklu, při které estrogen klesá, by se z pohledu výkonnosti mohla zdát jako ta horší a méně užitečná. Pravdou je, že naopak nabízí cennou možnost obrátit se z vnějšího světa do toho vnitřního, více se věnovat sobě a své výživě – fyzické i mentální.
Střídající se cykly aktivity a odpočinku jsou pro ženské zdraví zásadní a bez odpočinku neexistuje dostatek energie a možnost plodit nové.
Efekt na imunitní systém
Zmiňovali jsme i souvislost s imunitním systémem. Ten v průběhu cyklu reaguje různě na infekce, viry a mikroby. V první polovině cyklu je imunita v plné pohotovosti, připravená odrazit všechny útoky. Ve druhé polovině tato zvýšená ochrana vezme trochu zpátečku – i proto, aby tělo nevzalo oplodněné vajíčko usazující se v děloze jako nevítaného a cizího návštěvníka.6
Pokud je hormonální hladina v pořádku a v rovnováze, tato změna je v podstatě nepostřehnutelná. Imunita je výrazněji oslabená teprve ve chvíli, kdy v ní už nerovnováha na základní úrovni existuje.
Efekt na metabolismus
Jakmile v dospělosti začneme trochu řešit efektivitu svého těla, velmi rychle se dopracujeme k informacím, že jedním ze zásadních vlivů na vitalitu je rychlost našeho metabolismu. Rady velí zrychlovat metabolismus a zvyšovat jeho efektivitu, ovšem ženský aspekt je v tomhle návodu zahrnutý málokdy.
Je čas přerámovat si pohled na to, že ženský organismus je pomalejší a méně výkonný. Je prostě jiný.
Navržený byl oproti mužskému organismu na to, aby byl schopný vytvořit a uchovat nový život. Ženy si ukládají živiny v těle na delší dobu a jsou také schopné je často lépe využít, aby mohly zajistit dostatečně vyživující prostředí pro plození dětí.7
Podle American Journal of Clinical Nutrition8 se během luteální fáze bazální energetický výdej zvýší o 8 až 16 procent.
Spolu se zvýšeným výdejem přichází i větší apetit, který často trochu převyšuje onen výdej energetický. Jeho smysl je jednoduchý: zásobit tělo výživou pro potřeby eventuálně oplodněného vajíčka.
Odtud tedy ty „nájezdy“ na ledničku ve druhé polovině cyklu – potřeba těla získat výživu je opravdu vyšší než v první polovině, bez ohledu na to, jestli otěhotníme nebo ne. Záleží už pak na nás, čím tělu potřebné látky doplníme.
Efekt na mikrobiom
Trávicí trakt, ale také vagina a prsy jsou plné bakterií (prospěšných i patogenních). I tady platí, že nerovnováha přináší komplikace – může ovlivňovat obezitu, artritidu, ADHD a další. Postupně přibývají studie, které ukazují, že ženský mikrobiom se liší od mužského (například množstvím neuronů v žaludku9). Proto i péče o něj se liší a je třeba starat se o mikrobiom specializovanými probiotiky.
Menstruační cyklus náš trávicí systém hluboce oblivňuje. Estrogen má vliv na růst a zdraví přátelských a prospěšných bakterií ve střevním mikrobiomu a mimo jiné zabraňuje zvýšené propustnosti střev.
Bakterie v prsou se zase ukázaly jako zásadní z hlediska rakoviny prsu – podle jejich kvality je možné odhadnout riziko onemocnění do budoucna.10
Jak tedy (vy)plout?
Pro nalezení optimálního (s)plynutí s naším osobním cyklem je velkou motivací nejen bezbolestnost a stabilita nálady, ale i dlouhodobý efekt na zdraví – dlouhověkost. Výchozím bodem, ze kterého teprve je možné začít se ladit na svůj cyklus, je splnění tří hlavních předpokladů:
1. Stabilizace krevního cukru
Specificky u žen výkyvy hladiny glukózy v krvi narušují ovulační fázi a omezují tvorbu progesteronu. Tím vedou k dominanci estrogenu, což stojí za mnoha problémy ženského zdraví i cyklu. O zkrocení glukózové křivky je možné si podrobněji přečíst v článku Glukóza – ředitelka inzulinové horské dráhy.
2. Vyživené nadledvinky
Údajně až 80 % lidí11 žije ve stavu adrenální únavy. Je to vyčerpání nadledvinek způsobené především velkým množstvím stresu, které zažíváme v každodenním životě, přestože třeba objektivně v nebezpečí nejsme.
Nadledvinky v našem stavu vnímaného nebezpečí automaticky produkují velké množství kortizolu, což narušuje zdravý průběh menstruačního cyklu.
3. Podpora systémů a cest detoxikace
Kůže, játra, lymfatický systém a tlusté střevo jsou hlavními „odpadními“ kanály, kterými z těla může proudit všechno nepotřebné. Pokud fungují dobře, pomáhají z těla vylučovat také přebytečný estrogen.
Jakmile jsou první tři uvedené základní kameny v pořádku položené a stabilně fungují, přichází kreativnější fáze – začít hledat rytmus, ve kterém se dá spolupracovat s aktuální vlnou cyklu a nestavět se proti ní.
Když třeba jsme v první fázi cyklu, můžeme do ní směrovat všechny komplexní a mentálně náročné činnosti, kde potřebujeme nejjasnější mysl a racionální přesnost. Naopak na menstruační fázi si pak třeba neplánujeme mnoho práce ani společenských setkání a dopřejeme si čas odpočinku.
Hlavně v klidu
Není potřeba se trápit tím, že upravit svůj život tak, aby byl v souladu s měsíčním cyklem, právě teď nejde stoprocentně. A že třeba v práci musíte přemýšlet nebo se starat o děti i v době menstruace. První krok je jednoduše o tom zařídit si ty oblasti, kde to ovlivnit můžeme: ve volném čase a tam, kde máme větší svobodu upravovat si režim podle sebe.
Z mé zkušenosti je největší brzdou k upravení cyklu často množství informací na začátku: chceme většinou všechno, nebo nic. Ovšem i začít s jednou drobností (skvělá literatura k tomuto tématu je kniha Atomové návyky), tedy vybrat si jednu fázi a do ní začít pravidelně tuhle drobnost zařazovat, ve výsledku opravdu dělá divy.
Pokud si totiž třeba právě v menstruační fázi dovolíte mít ve svém diáři plno kolonek „odpočinek“, o to víc energie se nalije do vašeho těla hned ve fázi následující. Navíc uděláte často víc práce (a rychleji), než kdybyste o to usilovaly ve fázi, kdy se vaše tělo čistí a završuje celý cyklus.
Autorka: Veronika Institoris
Baví mě shromáždit důležité informace a pak z nich vytvořit příběh, který vzdělává, podporuje a posouvá čtenáře dál. Tahle vášeň mne přivedla ke studiu psaní a žurnalistiky. Potřeba lépe se starat o svoje zdraví a tělo, když nefungovalo moc dobře, zase k tématům biohackingu a dlouhověkosti.
- Alisa Vitti: WomanCode: Perfect Your Cycle, Amplify Your Fertility, Supercharge Your Sex Drive, and Become a Power Source
- Aviva Romm: Hormone Intelligence: The Complete Guide to Calming Hormone Chaos and Restoring Your Body’s Natural Blueprint for Well-Being
- National Institutes of Health: The BioCycle Study. Longitudinal Study of Estrogen and Progesterone Effects on Biomarkers of Oxidative Stress and Antioxidant Status During the Menstrual Cycle
- American College of Obstetricians and Gynecologists, Committee on Adolescent Health Care: Menstruation in Girls and Adolescents: Using the Menstrual Cycle as a Vital Sign
- Amin Z, Canli T, and Epperson C. Effect of estrogen-serotonin interactions on mood and cognition
- Alvergne A and Tabor VH. Is female health cyclical? Evolutionary perspectives on menstruation
- Davidsen L, Vistisen B, and Astrup A. Impact of the menstrual cycle on determinants of energy balance: A putative role in weight loss attempts
- Solomon SJ, Kurzer MS, and Calloway DH. Menstrual cycle and basal metabolic rate in women. American Journal of Clinical Nutrition
- Barth C, Villringer A, and Sacher J. Sex hormones affect neurotransmitters and shape the adult female brain during hormonal transition periods
- Urbaniak C, Gloor GB, Brackstone M, et al. The microbiota of breast tissue and its association with breast cancer
- https://podcasters.spotify.com/pod/show/brainmarket/episodes/Adrenln-nava-Unaven-nadledvinky–proklet-na-doby-e17evnt