Inzulin

Inzulin je důležitý hormon, který má zásadní vliv na metabolismus glukózy v těle. Putuje krevním oběhem k buňkám, kde se váže na jejich inzulinové receptory. Tím dává buňce signál k přijímání glukózy z krve a její přeměnu na energii a zásobní glykogen. Inzulin tak snižuje hladinu cukru v krvi.

Inzulin vzniká ve slinivce břišní v závislosti na množství glukózy v krvi. Zhruba 50 % jeho sekrece je přitom stimulovaná příjmem potravy.

Při příliš rychlém vstřebávání glukózy do krve, převážně kvůli konzumaci většího množství jednoduchých cukrů, se rychle zvedá i hladina inzulinu a vzniká tak nerovnováha. Pokud se tento stav často opakuje, vede k inzulinové rezistenci, kdy buňky na hormon nereagují správně. To může později vést až k cukrovce 2. typu.

Krom metabolismu cukrů má inzulin vliv i na ukládání a spalování tuků a další metabolické procesy v těle.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.

One Comment

  1. Glykogen - Vitalvibe Longevity 1. 4. 2021 at 23:23

    […] Předchozí Glykogen […]

Comments are closed.