Kortizol

Problémový žák ve třídě hormonů, jehož nadbytek páchá škody na lidském zdraví. Kortizol je cirkadiánně vyplavovaný hormon, který naše tělo produkuje v reakci na náročné a zátěžové situace: infekční onemocnění, velkou tělesnou námahu a především samotný stres. Kortizol tak mobilizuje organismus k aktivitě, reguluje stresové stavy a zvyšuje koncentraci glukózy v krvi.

Kortizol je klíčovým hormonem skupiny glukokortikoidů, hormonů vyplavovaných kůrou nadledvinek. Na stresovou situaci kortizol odpovídá tak, že aktivuje energetické zásoby z glykogenu, sacharidů, tuků nebo bílkovin. S ránem, tedy začínajícím dnem, hladina kortizolu stoupá přirozeně a zvyšuje celkovou pohotovost organismu.

Právě kortizol nás dostává z postele – dodává vyhladovělému tělu energii ve chvíli, kdy je úroveň krevní glukózy na svém minimu. Při ideálním scénáři se jeho množství v těle v průběhu dne postupně odbourává, až nakonec večer vyklízí scénu melatoninu.

Kortizol si vysloužil nálepku problémového hormonu, jehož nadměrná koncentrace v organismu může vést k nárůstu hmotnosti, zvýšenému cholesterolu, vzniku srdečních chorob, poruchám spánku i vysokému krevnímu tlaku.

Kortizol však není zlý. Problémy nastávají, je-li hormonu v těle příliš málo či naopak přebytek. Je životně důležitý, protože reguluje metabolickou aktivitu, reakce imunitního systému, srdeční funkce i činnost centrálního nervového systému. Kortizol řídí denní rytmus těla a přispívá k bdělosti, vitalitě a ostražitosti.

Více se dočtete v článku Je kvalitní spánek nejdůležitější součástí cesty k dlouhověkosti?

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.