Krvinky

Buňky se specifickou funkcí, které najdeme v krevním řečišti. Dělí se na červené (erytrocyty), které přenáší kyslík z plic do buněk, a bílé (leukocyty), které se podílí hlavně na fungování imunitního systému.

Červené krvinky mají za úkol především přenášet kyslík z plic do jednotlivých buněk těla. Jde o bezjaderné buňky. Obsahují červené krevní barvivo hemoglobin, na které se kyslík váže. Měří v průměru zhruba 7,5 μm a přežívají asi 120 dní.

Červené krvinky se nemůžou samy dělit, proto se neustále tvoří v kostní dřeni plochých kostí. Pro zdravý vývoj červených krvinek potřebujeme mimo jiné přítomnost železa, vitaminu B12, kyseliny listové a vitaminu C.

Bílé krvinky jsou pak důležitou součástí imunitního systému. Rozlišujeme jich mnoho typů. Liší se velikostí, tvarem jádra i způsobem, jakým se podílejí na obraně organismu. Dělíme je mimo jiné na fagocytární (pohlcující) a lymfocyty. Fagocyty pohlcují a tráví patogeny, poškozené a mrtvé buňky či další nežádoucí objekty v těle. Lymfocyty většinou vylučují potřebné protilátky.

Bílé krvinky se dožívají několika dní až roku a jejich počet kolísá v průběhu dne. I ony vznikají především v kostní dřeni, ovšem také v brzlíku a dalších orgánech. Zaujímají pouhé 1 % objemu lidské krve – oproti červeným krvinkám, které tvoří asi 45 % objemu krve.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.