Znám cíl suplementace
Jak vybrat správný doplněk stravy? Mnozí lidé mají nesprávnou představu, že to, co funguje jednomu, bude fungovat všem. Zde je jednoduchý příklad: Jste často unavení a řešíte opakované infekce, což může být příznakem nedostatku zinku. Začnete ho doplňovat a pocítíte více energie i silnější imunitní systém. Protože vaše kamarádka má velmi podobné příznaky, doporučíte jí zinek, protože pomohl vám. Jenže její potíže může způsobovat nedostatek úplně něčeho jiného, například vitamínu A. Užívání zinku jí tedy velmi pravděpodobně nepomůže.
Další častou představou je, že pokud nám něco funguje, větší množství bude fungovat ještě lépe. To však vůbec nemusí být pravda.
Například nadměrný příjem zinku může vést k nedostatku mědi. Pokud by vaše kamarádka z předchozího příkladu pokračovala v užívání zinku, může mít stále nedostatek vitamínu A a současně si způsobit další problémy kvůli nevyváženému poměru zinku a mědi v těle.
Důležité je, že při užívání doplňků stravy je třeba postupovat opatrně a preferovat cílenou suplementaci na základě potřeb vašeho těla. Měli byste se zaměřit na doplnění nedostatkových látek na základě laboratorního vyšetření krve, které vám může poskytnout váš lékař. Toto měření vám umožní identifikovat, které živiny potřebujete doplnit. Dále je důležité brát v úvahu symptomy, které pociťujete. Nicméně je třeba mít na paměti, že některé symptomy mohou mít různé příčiny, a proto je třeba přihlédnout ke kontextu vašeho celkového životního stylu.
Nikdy se nepokoušejte řešit všechny problémy doplňky stravy bez důkladného zvážení. Raději se konzultujte s odborníkem, ať už je to váš lékař nebo odborník na výživu, který vám může poskytnout cílené rady a doporučení.
Ještě jeden příklad s vitamínem A. Pokud byste kombinovali multivitamin s obsahem vitaminu A, k tomu vitamin A jako samostatný doplněk a k tomu ještě olej z tresčích jater, hrozí vám předávkování vitaminem A. Záměrně ale uvádím trochu extrémní příklad. Pokud doplňky stravy budete užívat v souladu s doporučením, které uvádí výrobce na etiketě, a zároveň nebudete kombinovat více preparátů se stejnými látkami, nemělo by k předávkování nikdy dojít.
Co je to cílená suplementace
Už asi chápete, že důležité je vybírat vhodné suplementy i jejich množství pro každého individuálně. Nejen podle aktuálních potřeb, ale i podle toho, jak mu vybrané doplňky následně fungují.
Jeden z pomocníků pro výběr doplňků je laboratorní vyšetření krve. Běžný krevní rozbor si můžete jednou za dva roky nechat udělat u svého praktického lékaře a hradí ho pojišťovna. Případně si můžete rozbor zařídit jako samoplátce. Například společnost Synlab, která vám rozbor udělá, má v České republice více než 70 poboček. Dle výsledků krve byste se měli zaměřit na živiny, kterých máte nedostatek nebo jsou v dolní hranici normy, a podle toho je doplňovat.
Například normální hladina folátu v krví by měla být v rozpětí od 7-50 nmol/l. Zjistíte-li po krevním odběru, že hladina je 5 nmol/l, je možné nasadit právě doplněk s folátem, tedy aktivní formou kyseliny listové.
Krevní odběry mají bohužel své limity, protože výsledné hodnoty mohou odrážet i krátkodobý stav, ovlivněný třeba zvýšeným stresem předchozí den. Stává se i opačná situace, kdy naopak „náhodně” před odběrem doplníte konkrétní živiny z jídla, které běžně nejíte. Je vhodné také provést opakované měření po určité době užívání a dávkování doplňku dle výsledků případně upravit.
Další možností, jak vybrat vhodný suplement, je na základě symptomů, které pociťujete. Některé jsou relativně dobře poznatelné. Typicky na křeče v lýtkách začnete užívat hořčík, případně jiný komplex minerálů a elektrolytů a problém se velmi rychle vyřeší. Ani na tuto variantu se nedá spolehnout, protože například padání vlasů může být zapříčiněno nedostatkem bílkovin, ale i deficitem nějakého minerálu nebo vitaminu. Ve velkém procentu případů je navíc padání vlasů způsobeno nějakou stresovou zátěží a často se objeví právě až po skončení této zátěže. Opět je tedy důležité se koukat na suplementaci v kontextu celkového životního stylu.
Určitě neuděláte chybu, pokud si vyberete doplněk stravy právě na základě symptomů. Vybírejte ale pečlivě, 1 až 2 produkty, o kterých jste se dočetli či doslechli, že vám mohou na daný problém pomoci. Ať můžete sledovat jejich efekt a případně vyzkoušet jiné.
Případně se neváhejte obrátit na poradnu e-shopu na kterém preparát kupujete, kde by vám měl odborník poradit maximálně na míru a ten nejvhodnější preparát na základě popisu vašich symptomů.
Zdroje:
- https://www.szpi.gov.cz/clanek/pravni-predpisy-vztahujici-se-k-doplnkum-stravy-a-obecne-informace-o-doplncich-stravy.aspx?q=Y2hudW09Mg%3D%3D
- https://trime.cz/blogs/news/vstrebatelnost-a-vyuzitelnost-mineralu-v-lidskem-tele-jak-muzeme-ovlivnit-lepsi-absorpci#co-je-biodostupnost-obecne
- https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/vitamin-and-minerals
- https://www.spectracell.com/blog/posts/a-targeted-supplementation-plan-may-alter-what-you-believe-about-taking-vitamins
- https://askthescientists.com/qa/why-does-usana-prefer-tablets-over-liquids/
- https://www.csgh.info/cs/clanek/inhibitory-protonove-pumpy-zname-je-dobre-jsou-skutecne-tak-bezpecne-cast-1-11173
- https://www.medpharma.cz/sumive-tablety/horcik-150-mg-vitamin-b6-20-sumivych-tablet
- https://askthescientists.com/qa/why-does-usana-prefer-tablets-over-liquids/
- https://www.gigalekarna.cz/blog/lekove-formy/
- https://www.seekinghealth.com/blogs/education/supplement-forms
- https://www.verywellfit.com/optimal-supplement-forms-7546496