Lymfa

Lymfa neboli míza představuje přebytečný tkáňový mok. Lymfatický systém ho ve formě nažloutlé až průzračné tekutiny odvádí zpět do krevního oběhu. Hlavním úkolem lymfy je za pomoci lymfocytů ubránit tělo před infekčními a nádorovými onemocněními. Svou roli však hraje i při vstřebávání tuků z potravin ve střevním traktu. Během 24 hodin se v těle vytvoří asi 2,5 litru tohoto moku.

Míza se shromažďuje nejprve v lymfatických kapilárách. Tyto velmi úzké krevní cévy tvoří různě hustou síť ve většině orgánů našeho těla. Z nich poté lymfa proudí dál širšími cévami do lymfatických uzlin, které fungují jako filtry. Hlavní funkci v tomto procesu zastávají lymfocyty. Jedná se o druh bílých krvinek, které napadají a rozkládají bakterie, viry a škodlivé buňky. Přefiltrovaná lymfa následně zbylé odpadní produkty a zničené bakterie odvádí do krevního oběhu. Játra či ledviny je pak z krve odstraní.

Do určité míry má míza podobné složení jako krevní plazma, obsahuje však mnohem méně bílkovin. Její přesné složení se pak odvíjí od toho, ve kterém orgánu vzniká. Například lymfa přicházející z trávicí soustavy má vysoký obsah tuků.

Správný tok lymfy může zpomalit či zastavit nevhodná životospráva, nedostatek pohybu, ale také větší zátěž, zranění, operace či prodělaná infekce. Důsledkem těchto faktorů se lymfa zahleňuje, houstne a usazuje v tkáních, což může mít za následek bolesti, otoky, případně i bakteriální a plísňové infekce.

Ke správnému proudění lymfy nám pomůže například pohyb, ideálně dynamické pohybové aktivity se zapojením co největšího množství svalstva. Dále pak dostatečný pitný režim, omezení některých potravin, zejména polotovarů a uzenin. Pomoci mohou i různé typy masáží. Při závažnějších problémech je ideální vyhledat specializované lymfology a lymfoterapeuty.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.