Melatonin

Antioxidační hormon, který mimo jiné reguluje spánek a cirkadiánní rytmus a zvyšuje metabolickou energii pro obnovu buněk.

V otázce kvality spánku – ba dokonce lidského zdraví – mu patří zcela klíčová a nezastupitelná role. V případě melatoninu platí jednoduchá rovnice: přirozená hladina hormonu rovná se zdravý a regenerující spánek.

Melatonin synchronizuje cyklus bdění a spánku se střídáním dne a noci. K vyplavení hormonu dochází v nočním čase a jeho hladina v krvi je úměrná množství světla, kterému je v počátku sekrece člověk vystavený. Pobyt v místnosti se zdrojem světla s modrou vlnovou délkou produkci melatoninu brání.

Primární úlohou melatoninu je ochrana buněk a tkání před poškozením a oxidací. Podporuje správnou činnost imunitního systému včetně fyziologických funkcí a nové studie ukazují, že také chrání lidské tělo před civilizačními chorobami včetně nádorových onemocnění.

Melatonin – Infografika, k čemu nám je dobrý, nejlepší zdroje melatoninu

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.