Nasycené mastné kyseliny
Nasycené mastné kyseliny (NMK) jsou formou tuku, který se v největší míře vyskytuje v živočišných zdrojích, jako je sádlo, máslo, tučná mléka, tučné maso a jiné.
Formy NMK však najdeme i v mnoha rostlinných produktech, zejména v kokosovém oleji, kakaovém másle, palmovém tuku. V menším množství je najdeme v řadě dalších potravin, včetně slunečnicového či olivového oleje.
Nasycené mastné kyseliny neboli nasycené tuky mají svůj název odvozený od skutečnosti, že veškeré atomy uhlíku v nich mají „nasycené“ vazby, tzn., že neobsahují dvojnou vazbu.
Dobrým poznávacím znakem těchto tuků je skutečnost, že za pokojové teploty jsou v pevném skupenství, například sádlo.
Velké zdravotnické a výživové organizace, jako je American Heart Association (AHA) nebo Academy of Nutrition and Dietetics (AND), doporučují limitovat příjem NMK z důvodů zdraví srdce.
Nasycené mastné kyseliny můžeme ve výživě snadno nahradit potravinami bohatými na nenasycené mastné kyseliny, které zahrnují i známou skupinu omega-3 a omega-6 tuků. Zejména omega-3 mastné kyseliny jsou velice prospěšné pro zdraví nervové i oběhové soustavy a lidského těla obecně.