Nenasycené mastné kyseliny
Nenasycené mastné kyseliny jsou formou tuků, které se vyskytují převážně v rostlinných potravinách, jako jsou např. ořechy, semínka, rostlinné oleje. V menším či větším množství je však nalezneme prakticky ve všech potravinách – i v rohlíku, čokoládě nebo v mase.
Nenasycené mastné kyseliny neboli nenasycené tuky mají svůj název odvozený od skutečnosti, že v jejich molekule nalezneme alespoň jeden atom uhlíku s dvojnou vazbou, která se z chemického hlediska považuje za „nenasycenou“.
Podle množství nenasycených vazeb v řetězci molekuly rozdělujeme mastné kyseliny na mononenasycené a polynenasycené.
Mononenasycené MK mají v řetězci jednu dvojnou vazbu, obecně jsou považované za zdraví prospěšné. Hojně je obsahují olivy, avokáda, různé ořechy a semínka a další potraviny. Tyto tuky pomáhají chránit zdraví oběhové soustavy člověka, jsou nezbytné při výstavbě buněk a mají mnoho dalších benefitů.
Polynenasycené MK mají v řetězci dvě a více dvojných vazeb. Jsou nezbytné pro zdraví lidského těla a pro správnou funkci mnoha orgánů, regeneraci nebo imunitu. Patří mezi ně mimo jiné i známé omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.
Veškeré skupiny tuků mají 9 kalorií na gram. Je to dvakrát víc kalorií, než kolik má gram cukru či bílkovin. Tuky jsou nejsnadnějším zdrojem kalorií v jídelníčku.
Jak v rámci zdraví oběhové soustavy a lidského těla obecně, tak z hlediska prevence nadváhy je vhodné volit ty nejzdravější tuky a limitovat příjem tuků nezdravých. Zaměřit bychom se měli na konzumaci mononenasycených a omega-3 mastných kyselin. To v praxi nabádá ke konzumaci zejména rostlinných potravin, jako jsou zmíněné ořechy, semínka, listová zelenina a mnohé další.