Neurální mapa

Neurální mapa je pojem označující uspořádání neuronových skupin systematicky vůči jiným neuronovým skupinám. Setkáte se třeba i s termínem neurální síť. Proměňuje se v reakci na nové informace, senzorickou stimulaci, vývoj, poškození nebo dysfunkci. Pokud některou mapu dlouhodobě nepoužíváme, postupně oslabuje, až se úplně vytratí a nahradí ji jiná, případně se na její místo rozšíří sítě okolní.

Neurální mapy jsou modulární, uspořádané jako stavebnice. Provádějí specifické funkce, například pomáhají k efektivnějšímu a rychlejšímu myšlení a snazšímu učení, zároveň si udržují schopnost odchýlit se od svého obvyklého účelu a provést svou vlastní reorganizaci – cíleným procvičováním mozku jsme schopní ho „vytrénovat“. K aktivaci nových neuronových spojení a utvoření sítě nemusíme nové cesty fyzicky zažívat, dokonce už pouhá představa je schopná spustit tuto změnu.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.