Regenerace

Regenerace je přirozený proces nahrazování či obnovy poškozených nebo chybějících buněk, tkání, orgánů, u některých živočichů dokonce celých částí těla. Každý organismus má schopnost regenerace – od bakterií přes rostliny až po velké živočichy, jako je člověk.

Schopnosti regenerace jsou u různých organismů odlišné. Některé stromy a rostliny obecně začnou znovu růst v místě řezu. Salamandra dokáže zregenerovat poškozenou srdeční tkáň, hydra z rodu nezmarů vytvoří po svém rozpůlení rovnou dvě těla nová.

Schopnosti regenerace u lidského těla nepatří v říši živočichů mezi ty nejlepší. Přesto však dokážeme zregenerovat zlomené kosti, vytvářet novou kůži a vlasy. Naše tělo umí hojit rány, dorostou konečky prstů nebo část jater.

Pod termínem regenerace se skrývá i obnova organismu po fyzické zátěži. To zahrnuje procesy, jako jsou:

  • obnova zásob glykogenu
  • obnova tělesné vody a minerální rovnováhy
  • úprava hodnoty pH
  • oprava poškozených tkání a mikrozánětů
  • psychická a mentální obnova a relaxace

Regeneraci můžeme podpořit zdravým životním stylem, stress-managementem, kvalitním spánkem či prevencí zbytečného poškozování těla, jako je třeba kouření.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.