Sacharidy

Organické molekuly, které patří mezi základní stavební složky všech živých organismů. Sacharidy jsou také jednou ze tří skupin makroživin společně s tuky a bílkovinami. Používá se i označení cukry, které ale není přesné. Sacharidy zahrnují více skupin „cukrů“, včetně cukru jako takového, který používáme na slazení čaje, ale i škroby nebo třeba celulózu.

Sacharidy se dělí do skupin podle složitosti molekuly:

  • Monosacharidy: Nejjednodušší cukry a zároveň nejrychlejší zdroj energie. Obsahují nejméně 3 a maximálně 9 atomů uhlíku. Nejde je dál štěpit na jednodušší sacharidy. Patří mezi ně například glukóza, fruktóza či galaktóza.
  • Disacharidy: Vznikají z 2 molekul monosacharidů. Nejběžnější je sacharóza, kterou známe jako řepný cukr, a skládá se z 1 molekuly glukózy a 1 molekuly fruktózy.
  • Oligosacharidy: Všechny sacharidy složené z 2 až 10 monosacharidů (tedy i disacharidy). Patří sem třeba sladidlo maltodextrin.
  • Polysacharidy: Vznikají z více než 10 monosacharidů a patří mezi ně například škroby, vláknina nebo zásobní glykogen.

Přímo z potravy umíme vstřebávat pouze monosacharidy. Všechny ostatní sacharidy se v trávicím traktu nejdříve postupně štěpí. Čím jsou složitější, tím je štěpení pomalejší a tím pomaleji se vstřebávají.

Vysoká konzumace jednoduchých cukrů tak vede k velkým výkyvům hladiny glukózy v krvi a tím výkyvům v koncentraci inzulinu. V důsledku to dlouhodobě vede k mnoha negativním jevům.

Obecně platí, že bychom měli limitovat příjem jednoduchých a průmyslově zpracovaných cukrů, ne však nutně sacharidů jako takových. Naopak, sacharidy vždy budou tvořit hlavní složku naší stravy.

Vstřebávání jednoduchých cukrů napomáhá i jejich vazba na vlákninu, nemusíme se proto vyhýbat ani konzumaci ovoce. Jen pozor například na džusy nebo mošty, které už vlákninu neobsahují.

Zajímavostí je, že dlouhověké populace mají často „vysokosacharidovou“ výživu. To nasvědčuje, že je vhodné rozlišovat mezi cukrem – jak jej známe z běžného českého slovníku – a sacharidy.

Více si přečtete v článku 5 pilířů, které mohou změnit délku i kvalitu vašeho života

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.