Serotonin

Hormon a neuropřenašeč, nositel informace napříč tělem. Ovlivňuje funkce, jako jsou nálada, spánek, trávení, léčení zranění, zdraví kostí, sexuální apetit nebo srážlivost krve. Jde o látku s širokým dopadem na lidský organismus.

Okolo 90 % serotoninu je ve střevech, odkud se vstřebává do krevního řečiště. Tam ho krevní destičky přenášejí do míst, kde je potřeba. Zbylých 10 % vytváří mozek.

Množství serotoninu v nervové soustavě můžeme navýšit konzumací potravin s vysokým poměrem aminokyseliny tryptofan. Obsahují ho zejména sezamová a dýňová semínka. Bohaté na tryptofan jsou i mléčné produkty, čokoláda, nebo listová zelenina. Produkci serotoninu však zvyšuje hlavně pohyb a sluneční svit – proto míváme v zimě často horší náladu.

Nedostatečná hladina serotoninu, kterou může způsobit stres, deficit tryptofanu, těhotenství nebo například menopauza, pak z dlouhodobého hlediska může vést k depresím, úzkostem a dalším zhoršení funkcí organismu.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.