Somatotropin

Somatotropin je růstový hormon, produkovaný v mozku přední hypofýzou. Poté se uvolňuje do krevního oběhu a působí na téměř každou tkáň těla, podporuje náš metabolismus a růst.

U dětí a dospívajících hraje nejdůležitější roli při růstu kostí a chrupavek. Během celého lidského života podporuje nárůst svalové hmoty, reguluje nadměrné ukládání tuků, kontroluje vylučování inzulinu a udržuje hladinu glukózy v krvi.

Při jeho dostatečné produkci dochází v organismu k regeneraci a reprodukci buněk, proto je důležitý při zotavování těla po úrazu, při hubnutí a po fyzicky náročném cvičení. Hormon se nejvíc uvolňuje v noci zejména před usnutím.

S přibývajícím věkem hypofýza snižuje množství růstového hormonu. Jeho nedostatek může ovlivnit kvalitu našeho života – u dospělých jde především o depresi, únavu, úbytek svalové hmoty, zhoršení paměti, zvýšení množství tělesného tuku, řídnutí kostí. Přirozenou cestou můžeme produkci hormonu podpořit kvalitním nerušeným spánkem, krátkodobým nebo přerušovaným půstem, omezením cukru, intenzivním pohybem a snížením konzumace jídla před spaním.

Na trhu je k dispozici somatotropin v syntetické podobě. Při užívání syntetiky se přibližně u třetiny lidí vyskytují nežádoucí účinky, které zahrnují zejména syndrom karpálních tunelů, vysokou hladinu cukru v krvi, vysokou hladinu cholesterolu, bolesti kloubů a svalů a zadržování tekutin.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.