Synapse

Fyzická mezera mezi dvěma neurony, která slouží jako místo předání informace z jednoho neuronu na druhý. Předání vzruchu probíhá v prostoru nazývaném synaptická štěrbina, širokém asi 20–40 nanometrů.

V případě chemického typu synapse se do této štěrbiny uvolňují chemické látky – neurotransmitery, které působí jako mediátory (zprostředkovatelé) pro jednosměrný přenos. Výsledkem může být předání vzruchu (excitace synapse), nebo nepřevedení vzruchu (inhibice synapse), tedy podráždění, nebo útlum. Většina synapsí v centrálním nervovém systému člověka je chemického typu.

Druhým typem je podstatně vzácnější synapse elektrická. Při tomto obousměrném typu předání prochází proud iontů přímo skrze kanálky, které propojují sousední buňky. V lidském těle umožňují elektrické synapse především synchronní kontrakci srdečního svalu.

Přečtěte si článek Doba mozková: Vylaďte svou hlavu na optimální výkon

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.