Vláknina

Látka obsažená v částech rostlin nerozložitelná enzymy lidského trávicího ústrojí. Jinými slovy se jedná o jedlé části rostlin, které nedokážeme v našem tenkém střevě strávit. Vlákninu řadíme mezi sacharidy.

Podle účinků dělíme vlákninu jako součást naší stravy na:

  1. rozpustnou – zpomaluje průchod potravy trávicím traktem a zajišťuje delší pocit sytosti. Vedle toho je nám užitečná tím, že omezuje vstřebávání některých živin (například glukózy) a snižuje hladinu cholesterolu. Ve střevech může fermentovat, a tedy být zdrojem energie;
  1. nerozpustnou – zvyšuje objem stolice a tím ředí množství toxických látek v ní obsažených. V tlustém střevě tak dochází k jejich nižšímu vstřebávání. Není zdrojem energie, pomáhá však střeva čistit.

Zásadní je i to, v jaké formě vlákninu v potravinách přijímáme. Pokud je ve formě původní buněčné struktury (například celé jablko), je vstřebávání živin střevní sliznicí pomalejší a produkce inzulinu nižší (tedy celkově pro organismus výhodnější), než když je úpravou rozrušená (například jablko strouhané, ve formě pyré nebo šťávy).

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.