Volné radikály

Volné radikály označují v našich tělech molekuly s nepárovým počtem elektronů. Kvůli tomu (jako nestabilní) hledají v těle jiné molekuly, na které se mohou navázat, aby chybějící elektron doplnily. Tím tedy berou elektron stávající molekule a řetězovou reakcí v těle tvoří další volné radikály. Vytrháváním elektronů z molekul dochází většinou k poškození buněk organismu (i když některé volné radikály tělo dokáže využít jako užitečné pro boj s mikroby a patogeny).

Volné radikály se tvoří jako vedlejší produkt látkové výměny a ohrožené jsou jimi všechny buňky, které ke svým procesům potřebují kyslík. Tělo jako svůj obranný mechanismus proti volným radikálům využívá antioxidanty. Není cílem, aby v těle nevznikaly žádné volné radikály, ale aby optimálně byly v rovnováze s antioxidanty.

Více k tématu si přečtete v článku Glukóza – ředitelka inzulinové horské dráhy nebo Oxidativní stres: jak eliminovat urychlovač stárnutí.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.