Zánět

Součást komplexní biologické reakce organismu na škodlivý stimul – ať už jde o poškození buněk, patogen, nebo chemické toxiny. Může se projevovat mnoha formami: teplotou a otokem v místě poškození, zvýšenou teplotou celého organismu, bolestí, únavou, vyrážkou.

Reakce organismu se liší podle příčiny poškození: v případě živých patogenů jako bakterií nebo virů vytváří organismus obrannou imunitní reakci. V případě neživých příčin poškození jako poranění nebo chemických látek je smyslem zánětu odstranění poškozených buněk a tkání a následná oprava organismu.

Akutní zánět například při poranění organismu má svůj klíčový význam pro zachování zdraví člověka. Existuje však i takzvaný chronický zánět, který znamená, že tělo je dlouhodobě udržované ve stavu poškození, vyžaduje konstantní opravy a dlouhodobě zatěžuje imunitní systém. To má pochopitelně negativní dopad na celkové zdraví člověka i jeho každodenní energii a vitalitu.

Chronický zánět může být vyvolaný např. kouřením, toxiny ze vzduchu, autoimunitními chorobami, chronickým stresem nebo častou pohybovou aktivitou s vysokou náročností.

Součástí životního stylu, který vede ke zdraví a dlouhodobé vitalitě, je i snaha vyvarovat se zbytečnému poškozování těla, a tedy i zánětům.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.