Zelený čaj: elixír zdravého života a dlouhověkosti

Zelený čaj je často označovaný jako nejzdravější z běžně konzumovaných nápojů na Zemi.

Díky vysokému obsahu antioxidantů, aminokyselin, vitamínů a minerálů nabízí mnoho dobrého. Je ale všechno, co se o zeleném čaji říká, pravda? A existují nějaká rizika? Názor si budete moci ujasnit v tomto článku. Předem prozradíme, že neprohloupíte, když si ke čtení probíraný nápoj připravíte.

Zelený čaj

Pod pojmem zelený čaj rozumějte jeho kvalitní sypanou variantu – nikoliv pytlíkový čaj s příchutí. U sypaného čaje je pak dobré vědět, že jeho příprava má svá specifika. Pokud je neznáte, přečtěte si návod na balení. Jinak můžete připravit hořký nápoj plný tříslovin, který vás bude odrazovat od budoucí konzumace nebo vám z něj může být poctivě nevolno.

Proč se ale o zelený čaj krom chuti vůbec zajímat?

1. Podporuje dlouhověkost

Zelený čaj je velice bohatý na antioxidanty, které tělo ochraňují před poškozením na mnoha úrovních – od jednotlivých orgánů až po individuální buňky, jejich organely či přímo strukturu DNA.

Takováto ochrana těla pak pochopitelně podporuje lepší zdraví, regeneraci organismu a vitalitu. Člověk má menší riziko nemocí a zvyšuje si tím šanci na delší život. Vědci v Číně například vypočítali, že každý šálek zeleného čaje denně snížil účastníkům studie během jejího trvání riziko úmrtí o 4 %.1

Další studie poukazující na prospěšnost konzumace zeleného čaje pochází z Japonska.2 Trvala 11 let a vzešlo z ní, že lidé, kteří pili pět a více šálků čaje denně, dosáhli:

  • snížení rizika celkové úmrtnosti: 23 % ženy, 12 % muži,
  • snížení rizika úmrtí z důvodu nemoci srdce: 31 % ženy, 12 % muži,
  • snížení rizika úmrtí z důvodu mrtvice: 42 % ženy, 35 % muži.
Lístky zeleného čaje

Lístky zeleného čaje

Jiné japonské studie se zúčastnilo 14 000 lidí ve věku 65–84 let. Říká, že lidé, kteří pili sedm a více šálků zeleného čaje denně, měli v rámci šestiletého období studie o 76 % nižší riziko úmrtí.

Nakonec lidé, kteří pili deset a více šálků denně, žili zhruba o pět let delší život než lidé, kteří pili méně než tři šálky čaje denně.3

Japonské čajové šálky přitom jsou poloviční oproti tomu, co si pod šálkem čaje představíme my. Minimálně v poslední zmíněné studii se pod šálkem rozumí 150 ml čaje. Japonci s nejnižším rizikem úmrtí tedy vypili okolo litru a půl čaje denně.

Dosažení dlouhověkosti je samozřejmě výsledkem zejména každodenních akcí a faktorů, kdy zelený čaj je pouze jedním z nich, který ji podporuje.4

Kniha 7 návyků dlouhověkosti

Získejte 7 návyků dlouhověkosti

Přečtěte si naši praktickou knihu, která vás vrátí k tomu nejzákladnějšímu. Dýchání, spánku, vodě, jídlu i pohybu.

2. Vliv zeleného čaje na srdce a cévy

Zelený čaj má několik vlastností, které chrání zdraví srdce a cév. Hlavní roli v tom opět hrají zmiňované antioxidanty, které zabraňují poškozování cév, snižují zánětlivost a stres v této soustavě a brání oxidaci LDL cholesterolu.

Zoxidované formy cholesterolu aneb „oxysteroly“ mají oproti běžnému cholesterolu násobně vyšší schopnost poškozovat oběhovou soustavu na mnoha úrovních. Při jejich nadměrném výskytu v krvi hrají velkou roli na rozvoji nemocí cév a jejich ucpávání.5

Zelený čaj má i schopnost přímo snížit hladinu cholesterolu. Nejde o lék, na který by bylo spolehnutí v případě potřeby tento problém řešit. Je to však jeden z aspektů životního stylu, který pomáhá s jeho prevencí či řešením.

Zelený čaj dokáže i snížit krevní tlak, což je opět jedna z hlavních příčin poškozování srdce, cév a dalších orgánů.6

Zajímavostí je, že spoustu antioxidantů a účinných látek má i čaj černý. Ten se zejména v Británii pije často s mlékem. Výzkumy však ukazují, že přidávání kravského mléka do čaje jeho ochranný efekt neguje.7

Zpracování zeleného čaje

Zpracování zeleného čaje

3. Zdraví a funkce mozku

Mozková aktivita

Základním stimulantem v zeleném čaji je kofein, případně se můžete setkat s označením tein. Z chemického hlediska jde o totožnou látku, díky dalším látkám v čaji však jeho kofein působí jinak, než jak je tomu například u kávy. Díky této odlišnosti dostal kofein v čaji vlastní název.

Kofein blokuje adenosin, což je zjednodušeně neuropřenašeč, který tlumí nervovou soustavu. Díky kofeinu je vaše nervová soustava „méně utlumovaná“ a vjemy a informace jaksi „bystřeji proudí“.

Kofein nejen stimuluje, ale zlepšuje i schopnost se rozhodovat, zlepšuje reakční čas, krátkodobou paměť a nabízí spoustu dalších vylepšení každodenního prožitku světa.8

V zeleném čaji je zhruba čtvrtina kofeinu oproti kávě. Pokud preferujete intenzivní stimulaci nervové soustavy, nezoufejte. Zelený čaj obsahuje látku zvanou L-theanin, která efekt kofeinu podporuje a i sama působí stimulačně.9

Efekt zeleného čaje je ale oproti kávě přece jen odlišný. Díky L-theaninu je mozek klidnější a vnímavější. Literatura popisuje i vliv této látky na tvorbu alfa vln v mozku, což je stav spojený s jeho uvolněním a relaxací. Díky zelenému čaji se tedy dostanete do mírného meditativního klidu, a přitom i do nabuzení. Tuto kombinaci vám káva nenabídne.

Zelený čaj nabízí lepší soustředěnost, lepší zaměření na problém, mírné nabuzení. To vše se promítne například do lepších pracovních výkonů.10 Zelený čaj tak je skvělý pomocník třeba při psaní článků o zeleném čaji.

Ochrana dlouhodobého zdraví mozku

Pitím zeleného čaje přispíváte k prevenci nemocí, které přicházejí s věkem, i k nižší šanci rozvoje Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.11 Je to dané opět ochrannou schopností antioxidantů, ze kterých se v kontextu zdraví mozku často vyzdvihuje látka se zkratkou EGCg – epigalokatechin galát.

Ovšem už samotná ochrana zdraví cév, které pomocí zeleného čaje dosáhnete, pozitivně ovlivňuje i zdraví vašeho mozku. Bylo by teď až nefér vynechat tuto souvislost, která může být důležitější, než kdybyste věděli, jaký další antioxidant ochraňuje mozek.

Vitalvibe Frequency™

Ponořte se do
magnetických vln

Podpořte dlouhověkost s přístrojem, který pro lepší regeneraci používají i profesionální sportovci.

4. Zelený čaj a diabetes 2. typu aneb „cukrovka“

Lidé, kteří pijí zelený čaj, mají podle souhrnné studie lepší hladiny cukru i inzulinu.12 To je v současné době cukrové skvělá věc, bohužel se ale jedná spíše o drobné výsledky.

Pro mnohé to bude asi samozřejmostí, ale hlavní důvod, proč zelený čaj pomáhá s prevencí a řešením cukrovky, je prostý: lidé nahradí nápoje typu slazené limonády za nápoj, který se u většiny způsobů přípravy nesladí, a nemá tak žádné kalorie.

5. Antioxidanty mohou snížit riziko některých druhů rakovin

Ochranné dovednosti zeleného čaje se projevují i v případě nádorových onemocnění. Dodává organismu sílu působit proti rozvoji rakoviny ve všech jejích fázích. Od počáteční mutace buňky po šíření rakoviny v těle. Tento vliv se opět přisuzuje stále zmiňovaným mocným antioxidantům, které brání oxidativnímu stresu – jednomu z dobře známých vlivů na rozvoj rakoviny.13

30 až 40 minut po vypití zeleného čaje zaplaví vaše cévy nával antioxidantů.14 Tělo začne zažívat nebývalou ochranu a pravděpodobně si říká: „Mmm, proč jen v tomto stavu nemohu být pořád? Jak je to skvělé, když je DNA mých buněk chráněné před oxidativním stresem. Ach, ty velemocné antioxidanty. Sláva jim a zelenému čaji.“

Na to, jak se menší míra oxidativního stresu projevuje v praxi, mohou poukázat výsledky následujících studií. Lidé v Japonsku, kteří pili nejvíc čaje, oddálili rozpuk rakoviny u žen o sedm let a u mužů o tři roky. Rozdíl se přisuzuje tomu, že muži více kouřili.15

Dále existují studie, které u konzumentů čaje poukazují na:

  • o 22 % nižší riziko rozvoje rakoviny prsu u žen,16
  • o 48 % nižší riziko rozvoje rakoviny prostaty,17
  • o 57 % nižší riziko rozvoje kolorektální rakoviny.18

Zmíněný katechin EGCg v čaji dokonce dokázal podpořit zánik nádorových buněk u některých druhů rakovin. To by naznačovalo, že čaj pomáhá rakovinu léčit, což se nakonec ukázalo být pravdivé tvrzení u některých pacientů v rané fázi opět pouze určitého druhu rakoviny.19

Vytvářet však dojem, že zelený čaj je lék na rakovinu, by bylo zavádějící. Nabízí mechanismy, které pomáhají s prevencí této nemoci, v některých experimentech se osvědčil při léčbě, ale například u rakoviny plic neměl žádný efekt – kromě lepšího hojení ran po radiaci.20

Zelený čaj má i na tomto poli určitě zajímavý potenciál. Ten však, jak to tak vypadá, není plně prozkoumaný. Důvodem je zejména to, že se jedná o přírodní produkt. Žádná farmaceutická firma si ho nemůže patentovat, tedy ani vydělat na něm miliardy dolarů. Proč by financovaly výzkum?

Čajová plantáž v Keni

Čajová plantáž v Keni

6. Podpora či nepodpora při hubnutí a pálení tuků

V thajské nemocnici proběhl výzkum na 60 lidech s nadváhou. Všichni měli tři měsíce stejný jídelníček, ale polovina lidí dostávala pravidelně zelený čaj a polovina placebo.

Na konci studie byli lidé pijící zelený čaj průměrně o 3,3 kg lehčí a jejich klidový metabolismus spaloval zhruba o 50 kilokalorií denně víc. To je o jedno jablíčko nebo o desetinu tatranky spálenou pomocí pouhého existování.21

Díky kofeinu a EGCg dojde k tomu, že v těle koluje víc noradrenalinu a zvýší se metabolismus – spalování energie. Odhad je, že se metabolismus zvýší o tři až čtyři procenta.22

Že už se chystáte do obchodu pro zelený čaj? Klidně běžte, nedělejte to ale kvůli hubnutí. Obě zmíněné studie byly totiž prováděné na malém množství jedinců. Zároveň byly jedny z mála, kterým se podařilo poukázat na významnou redukci hubnutí.

Magii a zázraky tedy spíše nečekejte. Chtěl jsem vám jen ukázat, jak snadné by bylo prodat vám doplněk s obsahem EGCg – což mnoho výrobců dělá, protože pár výzkumů o účinnosti této látky na metabolismus existuje.

Kvalitní, dvojitě zaslepená studie říká, že ženy, které používaly extrakt zeleného čaje, zhubly méně než ženy, které hubly bez přípravku.23 Tu ale prodejci doplňků nezmíní. Ani to, že z podobných extraktů s nepřirozenou koncentrací EGCg hrozí poškození jater.24

7. Zdraví ústní dutiny

Život není jen o zdraví cév, o dlouhověkosti, nízkém riziku rakoviny či ochraně a zdraví mozku. Někdy je třeba důležité, aby vám nesmrdělo z pusy. I na to je zelený čaj osvědčený. Katechiny mají potvrzený vliv na ničení bakterií.25 To snižuje riziko zánětů nebo – v případě ústní dutiny – zápachu.26 Méně bakterií v ústech pak může vést i k menšímu počtu zubních kazů a problémů s dásněmi.27

Lístky čajovníku

Nevýhody zeleného čaje

Mohl bych se rozepsat i o léčení genitálních bradavic a mnoha dalších benefitech zeleného čaje. Obrázek jsem již však nastínil, zaměřme se také na pár možných negativ.

Kofein

Byť je kofein sám o sobě bezproblémový a jeho dopady na lidský organismus jsou pozitivní, od určité míry začíná být na škodu. Přemíra kofeinu může podporovat úzkosti, výkyvy nálad, bolesti hlavy. Zvyšuje se zátěž na kardiovaskulární systém a na játra. Příliš kofeinu může ovlivnit i vývoj dítěte u těhotných žen. Rizik je více, důležitý je výstup: kofein je v pořádku, jeho nadmíra ale škodí.

Jeden velký výzkum, který se zabýval hledáním bezpečné hodnoty kofeinu, došel k doporučením:28

  • 400 miligramů kofeinu denně u zdravých jedinců,
  • 300 miligramů kofeinu denně u těhotných žen,
  • 2,5 miligramu na kilogram váhy denně u dětí.

Gram zeleného čaje obsahuje 11–20 mg kofeinu a návod říká: čaj si připravte z čajové lžičky, což jsou odhadem gramy dva. V šálku čaje tedy máte odhadem 22–40 miligramů kofeinu, a tak byste ho museli vypít litry, abyste se dostali za bezpečnou hranici. U kávy se množství liší v závislosti na způsobu přípravy, ale odhadem 3–5 šálků denně je bezpečná hranice. Ta se dá překročit snáz.

Zelený čaj ve formě prášku zvaný Matcha

Zelený čaj ve formě prášku zvaný Matcha

Ostatní rizika a nevýhody

Vysoký příjem katechinů může bránit vstřebávání železa. U zdravých jedinců by to neměl být problém, ovšem lidé, kteří mají problémy se železem nebo s anémií, by měli případné nadšení z vlastností zeleného čaje zbrzdit a udržovat ho na úrovni jen občasné konzumace.

Obdobně může bránit i vstřebávání vápníku, což je nežádoucí u lidí, kteří s tím mají problém.

Další nevýhodou je – a nezvyklou zkušenost můžete se zeleným čajem zažít –, dáte-li si silný šálek ráno na lačno. Taniny v čaji mohou výrazně navýšit množství kyselin v žaludku a vyvolat značnou nevolnost až zvracení. Zde se opět vyplatí připomenout: nastudujte si správnou přípravu.

Zajímavostí je, že zelený čaj na jednu stranu zklidňuje, na druhou stranu obsahuje nabuzující látky. To má vliv na kvalitu spánku. Svět se však patrně dělí na lidi, kterým večerní čaj problémy nedělá, a lidi, kteří po jeho vypití koukají v noci do stropu a nemohou usnout. Doporučení zní: nekonzumujte kofein (ani skrytý) alespoň pět hodin před spánkem.

To, že budete-li pít čaj před spaním, pravděpodobně budete chodit v noci na záchod, se vám vysvětlí samo.

Pokud užíváte nějaké léky, myslete na to, že při větším množství zeleného čaje ovlivňujete chemii svého organismu včetně efektu léků. Je to vzácnost a je třeba toto téma více prozkoumat, dít se to údajně ale může.29

Sběračky čaje v Keni

Sběračky čaje v Keni

Zelený čaj – pít, nebo nepít?

Výstup by měl být patrný. Skutečně se jedná o velice zdravý nápoj. Nevhodný je pro zmíněné výjimky a jeho nevýhody pramení z případné nadmíry konzumace.

Jde o chemicky aktivní nápoj, u kterého se vyplatí naslouchat svému tělu. Určitě bych nedoporučil začít se prolévat litry zeleného čaje jen proto, abyste se naplnili mocnými antioxidanty a na věky zůstali mladí. Jinak ale se vyplatí mít zelený čaj ve svém repertoáru i pro pravidelnou konzumaci.

Autor: Josef Laštovička

V rámci studia zdravého životního stylu na VŠ jsem se zaměřil na téma výživy a prevence civilizačních nemocí. To mě přivedlo k tématu dlouhověkosti. V roce 2014 jsem vycestoval do Loma Lindy v Kalifornii, kde žijí lidé s nejvyšší průměrnou délkou života na Zemi. Zde jsem absolvoval stáž ve vědecky monitorovaném programu CHIP health. Jsem akreditovaný výživový poradce a nabyté poznání šířím v rámci knih, blogů a projektů podporujících lidské zdraví.

Zdroje:
  1. Tea consumption and mortality of all cancers, CVD and all causes: a meta-analysis of eighteen prospective cohort studies
  2. Green tea consumption and mortality due to cardiovascular disease, cancer, and all causes in Japan: the Ohsaki study
  3. Preventive effects of drinking green tea on cancer and cardiovascular disease: epidemiological evidence for multiple targeting prevention
  4. Tea consumption and risk of cardiovascular outcomes and total mortality: a systematic review and meta-analysis of prospective observational studies
  5. Oxysterols: A world to explore
  6. Green and black tea for the primary prevention of cardiovascular disease
  7. Addition of milk prevents vascular protective effects of tea
  8. The impact of caffeine on mood, cognitive function, performance and hydration: a review of benefits and risks
  9. L-theanine, a natural constituent in tea, and its effect on mental state
  10. L-Theanine and Caffeine in Combination Affect Human Cognition as Evidenced by Oscillatory alpha-Band Activity and Attention Task Performance
  11. Function of Green Tea Catechins in the Brain: Epigallocatechin Gallate and its Metabolites
  12. Effect of green tea on glucose control and insulin sensitivity: a meta-analysis of 17 randomized controlled trials
  13. Oxidative Damage and Cancer
  14. Consumption of Green Tea Causes Rapid Increase in Plasma Antioxidant Power in Humans
  15. Challenging the effectiveness of green tea in primary and tertiary cancer prevention
  16. Green tea, black tea and breast cancer risk: a meta-analysis of epidemiological studies
  17. Green Tea Consumption and Prostate Cancer Risk in Japanese Men: A Prospective Study
  18. Prospective cohort study of green tea consumption and colorectal cancer risk in women
  19. The chemopreventive effects of tea on human oral precancerous mucosa lesions
  20. Green tea and lung cancer: a systematic review
  21. Effectiveness of green tea on weight reduction in obese Thais: A randomized, controlled trial
  22. Efficacy of a green tea extract rich in catechin polyphenols and caffeine in increasing 24-h energy expenditure and fat oxidation in humans
  23. Therapeutic effect of high-dose green tea extract on weight reduction: A randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial
  24. Green tea extract: a potential cause of acute liver failure
  25. The bactericidal activity of tea and coffee
  26. Effect of green tea on volatile sulfur compounds in mouth air
  27. Drink Green Tea For Healthy Teeth And Gums
  28. Systematic review of the potential adverse effects of caffeine consumption in healthy adults, pregnant women, adolescents, and children
  29. The effects of green tea polyphenols on drug metabolism

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.