Zelený ječmen – životabudič gladiátorů, který pomáhá i dnes

Jedinečné zdravotní účinky zeleného ječmene využívá lidstvo už tisíce let. Například ve starém Římě konzumovali tuto superpotravinu mimo jiné i gladiátoři, kterým pomáhala k větší síle i odolnosti.

Zelený ječmen byl už tehdy považovaný za téměř božský pokrm a toto označení mu právem vydrželo do současnosti. Není se ostatně čemu divit. Jeho úctyhodný výživový profil, silné protizánětlivé účinky a schopnost efektivně podporovat imunitu i detoxikovat metabolismus jen těžko hledá na poli superpotravin rovnocennou konkurenci.

Zázrak jménem zelený ječmen

Ječmen patří do čeledi sladkých trav a člověk jej začal pěstovat pravděpodobně před 10 000 lety v Mezopotámii. Od té doby hraje tato rostlina v lidské výživě významnou roli.

My se však v tomto článku zaměříme pouze na mladý ječmen – tedy ječmen, který teprve roste a tvoří malé zelené lístečky. Právě v tuto dobu obsahuje nejvyšší množství živin, tehdy je ideální jej sklízet. Mladý ječmen můžeme také označit za ječmen zelený. Tyto pojmy jsou zaměnitelné.

Za dnešní využití zeleného ječmene vděčíme především výzkumu japonského vědce a farmakologa jménem Yoshihide Hagiwara. O tuto obilovinu se začal zajímat po návštěvě japonského poloostrova Čita, kde potkal farmáře, který krmil své krávy právě listy mladého ječmene místo běžné trávy, a jeho krávy pak dojily mnohem déle.

Poté, co Hagiwara začal ječmen více zkoumat, zjistil, že má jedinečný výživový profil a velký obsah živin. Dnes ječmen právem představuje čtvrtou nejdůležitější obilovinu na světě.1

U mladého ječmene se můžete setkat se dvěma způsoby výroby. Tím prvním je usušení lístečků ječmene a následné rozdrcení na prášek.

Druhá výrobní metoda spočívá ve vylisování lístečků, tím vznikne šťáva, která je následně usušená. Tato metoda výroby je efektivnější, protože poskytuje živiny z rostliny v mnohem koncentrovanější formě.

Sušená šťáva ze zeleného ječmene je také mnohem chutnější a lépe stravitelná než celý drcený ječmen.

7 důvodů, proč zařadit zelený ječmen denně do jídelníčku

  1. Upravuje hladinu cukru v krvi

Některé studie2 naznačují, že mladý ječmen pomáhá udržet zdravou hladinu cukru v krvi. Důvodem může být nerozpustná vláknina, kterou obsahuje. Spekuluje se, že zvýšení příjmu této látky může snižovat hladinu cukru v krvi a zlepšovat citlivost na inzulín, což tělu usnadňuje efektivně inzulín využívat.

  1. Podporuje zdraví srdce

Přidáním zeleného ječmene do jídelníčku můžete podpořit zdraví svého srdce. Podle jedné taiwanské studie3 na pacientech s cukrovkou se při užívání 15 gramů extraktu ze zeleného ječmene po dobu čtyř týdnů snížila oxidace LDL (špatného) cholesterolu, který je rizikovým faktorem srdečních onemocnění. Navíc ve starší studii4 byla u králíků, kterým vědci podávali esence z listů ječmene, snížená hladina celkového cholesterolu a triglyceridů ve srovnání s kontrolní skupinou.

Zelený ječmen obsahuje také sloučeniny jako saponarin, kyselinu gama-aminomáselnou (GABA) a tryptofan – sloučeniny, které jsou spojované se snížením krevního tlaku a zlepšením zdraví srdce.5

  1. Má protizánětlivé a antioxidační účinky

Zelený ječmen má působivý obsah antioxidantů; spolu s vitaminem E a betakarotenem je skvělým zdrojem důležitého enzymu superoxiddismutázy, který může pomáhat neutralizovat účinky volných radikálů. Tyto látky mohou pomoci v prevenci a oddálení rozvoje celé řady chronických onemocnění způsobených oxidačním stresem.6

  1. Podporuje imunitu

Zelený ječmen obsahuje polysacharidové struktury, které mohou posilovat imunitu tím, že podporují aktivitu imunitních buněk zvaných makrofágy.7

  1. Zklidňuje centrální nervový systém

Zelený ječmen obsahuje sloučeniny GABA a kyselinu glutamovou, které mají zklidňující účinky na centrální nervovou soustavu. Tato superpotravina vám tedy může pomoci podpořit zdravý spánek a snížit výskyty úzkostí.7

  1. Pomáhá bojovat proti závislostem

Zelený ječmen můžeme také považovat za efektivní lék proti různým druhům závislostí. Přítomnost kyseliny glutamové v něm údajně potlačuje chuť na alkohol, kávu, nikotin, drogy, a dokonce i na sladké. Osoby, které některou z uvedených závislostí trpí, mohou zkusit po dohodě s lékařem podpořit odbornou léčbu právě zeleným ječmenem.8

  1. Chrání proti UV záření

Další benefit zeleného ječmene spočívá v jeho ochranném účinku proti škodlivému UV záření. Díky přítomnosti enzymů zvaných superoxiddismutázy navíc působí léčebně i na již poškozené buňky.

Dále může chránit proti účinkům radioaktivity. Někteří odborníci to přisuzují přítomnosti chlorofylu, který může zvyšovat odolnost vůči radioaktivitě a také podporuje tvorbu nových krvinek. Z tohoto důvodu se obecně doporučuje pít šťávu ze zeleného ječmene před i po expozici rentgenovým zářením.8

Složení

Zelený ječmen je obzvláště bohatý na beta-karoten, vápník, železo, vitamin C a K a obsahuje velké množství chlorofylu, dále vitaminy B1, B2, B5, B6, B12, kyselinu listovou, vitamin E. Z minerálů v něm můžeme najít měď, hořčík, draslík, zinek a fosfor, mangan, všechny esenciální aminokyseliny. Také obsahuje polyfenoly a flavonoidy.

Tyto sloučeniny působí jako antioxidanty, které snižují oxidační stres a chrání před chronickými onemocněními. Pokud ječmen neprojde lisováním, ale je přímo nasušený, obsahuje také velké množství vlákniny.

Pro představu zde uvádíme nutriční hodnoty mladého ječmene od společnosti Vitalvibe. U ostatních výrobců se samozřejmě mohou tyto údaje lišit.

Jak ječmen konzumovat

Doporučená dávka zeleného ječmene je u dospělých jedna čajová lžička prášku dvakrát až třikrát denně. V případě potřeby lze dávku zvýšit až na šest lžiček dvakrát třikrát denně. Pro děti od tří let se doporučuje dávka poloviční.

Živiny ze zeleného ječmene se nejlépe vstřebávají, když jej konzumujete na lačno, tedy alespoň půl hodiny před jídlem. Prášek rozmíchejte v neperlivé vodě nebo džusu a vypijte. Toužíte-li po obměně, zkuste například smíchat 150 ml ananasového džusu se 125 ml šťávy z mladého ječmene a dochuťte medem. Nebo si pochutnejte na krémovém green smoothie ze zeleného ječmene.

Tuto superpotravinu můžete přidat i do salátů, pomazánek, polévek a dalších pokrmů. Mějte však na paměti, že pokud ječmen vystavíte teplotě nad 45 stupňů, jeho blahodárné účinky se velmi rychle snižují. Zároveň mějte na paměti, že kdykoli jej smícháte s nějakou další potravinou, celý pokrm strávíte sice rychleji, nicméně z ječmene se do organismu vstřebá méně výživných látek.

Jak už jsme psali v předchozím článku o spirulině, odborníci doporučují tyto tři potraviny kombinovat, tak se totiž jejich rozdílné účinky na lidský organismus ideálně doplňují.

Jak vybrat kvalitní zelený ječmen?

Podobně jako u spiruliny i chlorelly může ledacos o kvalitě výrobku napovědět jeho cena. Pokud je příliš nízká, zpozorněte. Dále si při výběru produktu zjistěte, zda sušení mladého či zeleného ječmene probíhalo při nízkých teplotách. Aby bylo zachované maximální množství hodnotných látek, neměla by teplota v ideálním případě přesáhnout 31 °C.

Co se týká místa původu, i to má na kvalitu produktu zcela zásadní vliv. Důležitou roli hraje čistota ovzduší i dostatek slunečního svitu. Takto ideální podmínky jsou u zeleného ječmene především v americkém Utahu, Austrálii či na Novém Zélandu. Kvalitu lze poznat i podle zabarvení produktu. V ideálním případě by měla být jasně zelená. Příliš světlý odstín ukazuje na méně kvalitní výrobek.

Rizika

Přestože zelený ječmen je pro většinu lidí obecně zcela bezpečný, existuje několik možných výjimek, které byste měli vzít v potaz. Stejně jako spirulina, o které si můžete přečíst v článku 11 důvodů, proč je spirulina jednou z nejlepších potravin světa, či Chlorella – zelená řasa nabitá živinami, i zelený ječmen může obsahovat vysoké množství mikroživin, jako je vitamin K nebo draslík. Pokud tedy užíváte léky, zejména na ředění krve či snížení imunity, poraďte se před užíváním této superpotraviny s odborníkem.

To samé platí i v případě, že jste těhotná či kojíte, protože ohledně bezpečnosti užívání zeleného ječmene v těhotenství zatím není dostatek výzkumů. A konečně, pokud trpíte celiakií nebo citlivostí na lepek, měli byste být při nákupu produktů ze zeleného ječmene opatrní. Přestože se lepek vyskytuje pouze v semenech ječmene, existuje riziko křížové kontaminace.

Chlorella, zelený ječmen a spirulina podle tradiční čínské medicíny

Podle Pavla Vícha,9 odborníka na ájurvédu a akupunkturu, mají potraviny jako chlorella, mladý ječmen a spirulina chladnou, vlhkou a pročišťující povahu. „Jsou tedy vhodné pro robustní konstituce nebo pro lidi s horkostí organismu, která se projevuje například zápachem z úst, červeným obličejem, silným hlasem, žízní na chladné nápoje, nespavostí z nadbytečného horka v trávení. Tyto potraviny se dají použít i k vyvážení horkého letního počasí, říká Vích.

Naopak chladným a vlhkým typům, jako jsou například ženy s nadváhou a otoky, se pravidelná konzumace těchto potravin nedoporučuje. Podle Vícha u nich může vést k „oslabení trávení, energie, k nervozitě, zahlenění, pocitu chladu, výtokům a podobně“.

Zároveň je třeba doplnit, že zmiňovanou konstituční typologii ani charakteristiky potravin moderní medicína neuznává. Jde o teorie, které ve své praxi využívají terapeuti tradiční čínské medicíny. Tyto informace zde uvádíme pouze pro doplnění tématu.

Zelené potraviny

Nejkvalitnější zelené potraviny pro podporu vitality a dlouhověkosti.

Mladý ječmen prášek BIO

Mladý ječmen

Spirulina prášek BIO

Spirulina

Sunwarrior Ormus Super Greens BIO Natural

Ormus Super Greens

Zelené
potraviny

Nejkvalitnější zelené potraviny pro podporu vitality a dlouhověkosti.

Malá rostlinka se superschopnostmi

Přestože mladý ječmen působí nenápadně, právě jste se mohli přesvědčit o tom, že jde o supervýživnou rostlinku, která je díky slunci, vodě i zemi doslova nabušená vitaminy, minerály, enzymy, aminokyselinami a mnoha dalšími živinami.

Pokud tedy chcete své tělo přirozeně omladit a dodat mu tolik potřebnou energii, elán i vitalitu, zelený ječmen je pro vás ideální volbou.

Autorka: Milada Kadeřábková

Už od puberty mě baví hledat i analyzovat informace a dávat je do souvislostí, nacházet nové cesty a přístupy. Přirozeně v sobě mám víru, že naše tělo je dokonalý nástroj, jehož možnosti jsou téměř nekonečné. V tomto názoru mě podpořilo nejen samostudium tematiky celostního zdraví, vlastní zkušenosti, ale také několik let žurnalistické praxe a rozhovorů s vědci i dalšími odborníky na tuto oblast.

Zdroje:
  1. Preventive and Therapeutic Role of Functional Ingredients of Barley Grass for Chronic Diseases in Human Beings
  2. Insoluble fiber in young barley leaf suppresses the increment of postprandial blood glucose level by increasing the digesta viscosity, Beneficial effects of high dietary fiber intake in patients with type 2 diabetes mellitus
  3. Effects of young barley leaf extract and antioxidative vitamins on LDL oxidation and free radical scavenging activities in type 2 diabetes
  4. Antioxidative and hypolipidemic effects of barley leaf essence in a rabbit model of atherosclerosis
  5. Molecular Mechanism of Functional Ingredients in Barley to Combat Human Chronic Diseases
  6. B. SIMON SOHN, Barbara. Barley Grass Juice: Rejuvenation Elixir and Natural, Healthy Power Drink. Lotus Press 2001
  7. Preventive and Therapeutic Role of Functional Ingredients of Barley Grass for Chronic Diseases in Human Beings
  8. B. SIMON SOHN, Barbara. Barley Grass Juice: Rejuvenation Elixir and Natural, Healthy Power Drink. Lotus Press 2001.
  9. Psychika je dnes nejčastější příčinou nemocí, říká akupunkturista

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.