Vitalvibe Frequency™ generuje pulzní magnetické pole o určité frekvenci, gradientu a intenzitě. Využívá stejné frekvence a princip jako lékařsky uznávaná metoda, nazývaná pulzní magnetoterapie.
Co se ale v těle při působení pulzního magnetického pole konkrétně děje?
I na úrovni tkání a buněk najdeme magnetické pole. Sice o několik řádů slabší než to, které na nás působí ze zemského jádra, ale o nic méně důležité.
Pojďme si nejdřív zopakovat trochu teorie, ať pochopíme, kde se magnetické pole v těle bere a jak souvisí se zdravím. Snažili jsme se vše popsat tak, aby princip pochopil i úplný laik. Proto ale zároveň prosím omluvte některá nutná zjednodušení.
Magnetické pole v lidském těle
Magnetické pole nejčastěji vzniká při průchodu elektrického proudu vodičem. To se v těle děje neustále. Například při přenosu nervových signálů, při stažení svalových vláken nebo při průchodu některých látek buněčnou membránou.
Nejlépe si elektrické proudy v těle asi dokážete představit díky měření srdeční aktivity pomocí EKG. Tedy přístroje, který hraje jednu z hlavních rolí snad v každé seriálové nebo filmové scéně z nemocničního prostředí. Ukazuje grafický záznam elektrické aktivity srdce.
Stejně se tak dá sledovat aktivita dalších orgánů a nervů. Aktivita v mozku se také sleduje díky záznamu elektrických signálů, které probíhají mezi neurony. V tomto případě se metoda měření nazývá EEG (elektroencefalogram).
Přenosy elektrických signálů probíhají díky membránovému potenciálu buněk. Tedy rozdílem napětí mezi vnějším a vnitřním prostředí buňky. Rozdíl najdeme v podstatě u všech buněk, ve většině z nich se ale nemění. Membrány některých buněk ale obsahují speciální kanály, díky které se mohou elektricky nabité ionty sodíku (Na+) a draslíku (K+) dostávat dovnitř a vně buňky a tím měnit napětí na membráně. V některých případech se přes buněčnou membránu dostávají i ionty chloru (Cl-)
V momentě, kdy se membránový potenciál kvůli průchodu iontů rychle zvýší a zase sníží, vzniká takzvaný akční potenciál, který se po membráně šíří jedním směrem. Akční potenciál membrány se dá hezky pochopit u přenosu nervového vzruchu po nervovém vlákně. A přesně to je elektrický signál, o kterém od začátku píšeme.
Drobné změny rozdílu napětí uvnitř a vně buněčné membrány slouží i pro aktivní přenos některých látek dovnitř a ven z buňky. Mimo jiné se tak z krve do buňky může dostávat glukóza, její nejzákladnější zdroj energie. Elektrický proud, který v tomto případě vzniká, je násobně slabší, než u přenosu signálů nervovými vlákny nebo při stahu svalového vlákna. Na druhou stranu, těchto procesů probíhá v těle mnohem větší množství a probíhají neustále.
Jen pro připomenutí – ve všech výše zmíněných případech vzniká kolem elektrického impulzu magnetické pole.
Elektromagnetická indukce
Vztah magnetismu a elektřiny funguje i obráceně. Pokud na vodič působí měnící se magnetické pole, vzniká v něm elektrický proud. Jde o takzvanou elektromagnetickou indukci. Stejný princip funguje i v našich orgánech, tkáních, buňkách a jejich částech.
Věda zatím přesně neví, co všechno dokáže magnetické pole na úrovni buněk, jejich částí i samostatných molekul ovlivnit. Lidské tělo je natolik komplexní a elektrické signály či změny často natolik nepatrné, že se podobné jevy těžko sledují i s těmi nejcitlivějšími přístroji.
Celkem s jistotou však víme, jak na buňky působí dostatečně silné pulzní magnetické pole o správné frekvenci. A tím se dostáváme i k pulznímu magnetickému poli, které generuje přístroj Vitalvibe Frequency™.
Efekty pulzního magnetického pole na naše tělo
Podpora regenerace
Pulzní magnetické pole podporuje hojení a pomáhá regeneraci měkkých tkání i kostí. Věda efekt vysvětluje nespecifickým podrážděním buněčné membrány, kde dochází k aktivaci konkrétního metabolického řetězce. Koho zajímá biologie, jde o změnu poměru sekundárních poslů, hlavně cAMP a cGMP, tedy změnu poměru mezi cyklickým adenosinmonofosfátem a cyklickým guanosinmonofosfátem.
Jednodušeji řečeno, pulzní magnetické pole ovlivňuje procesy, které buňkám pomáhají komunikovat s vnějším prostředím skrz buněčnou membránu a podílejí se na řízení metabolismu buňky. Tím v buňkách spouští regenerační procesy, usnadňuje zásobování živinami a vyplavování odpadních látek. Lepší prokrvení tkáně a větší saturace kyslíkem pak napomáhá k rychlejšímu ústupu zánětů.
Mnohem rychleji se obnovují i nervová vlákna a zakončení, což mimo jiné ukazuje i rozsáhlý výzkum NASA1.
Díky působení na aktivitu osteoblastů2 se také rychleji obnovuje kostní tkáň, například po zlomeninách3, 4, 5.
Uvolnění svalů a odplavování kyseliny mléčné
Magnetoterapie urychluje odplavování kyselých metabolitů, které způsobují bolesti v namáhaných svalech a v místech chronických zánětů. V první řadě pomáhá celkové zlepšení prokrvení a průtoku krve tkáněmi. Svou roli ale hraje i zvýšená aktivita laktát-dehydrogenázy. To je látka, díky které tělo odbourává kyselinu mléčnou. Zmenšují se i svalové křeče, takzvaný spazmus, a kořenové dráždění, které často způsobuje brnění a pulzující či pálivou bolest.
I proto je pulzní magnetoterapie tak oblíbená u profesionálních sportovců. Zkracuje totiž dobu potřebnou pro odpočinek a regeneraci mezi tréninky. Zároveň pomůže s rychlejším uzdravením v případě zranění nebo přetížení svalů6.
V širším kontextu aplikace vede k uvolnění kosterního svalstva, snížení bolestivosti a zlepšení hybnosti7. Díky tomu mohou například snáz probíhat rehabilitační cvičení, a tím se ještě zefektivní regenerace a uzdravování.
Očista buněk a orgánů
Podpora prokrvení a zlepšení funkce buněčné membrány dlouhodobě tělu pomáhá i s vyplavováním látek, které nepotřebuje, případně mohou škodit. Ať už jde o běžné odpadní produkty jako močovina, nebo o toxické látky, které do těla přijímáme z okolí a tělo si s nimi nedokázalo dostatečně rychle poradit.
Tělo neustále dělá vše pro to, aby udrželo rovnováhu a vše mohlo fungovat, jak má. Právě podporou očisty mu v tom hodně pomůžeme. Z dlouhodobého hlediska je pro nás tento efekt pro dlouhověkost asi úplně nejdůležitější. Odpadní a toxické látky se totiž jinak můžou v těle usazovat klidně i desítky let, aniž bychom to tušili. Ve vysokém věku si s nimi ale tělo v určitý moment přestane vědět rady a problém je na světě. Právě proto se snažíme očistu buněk a orgánů dlouhodobě co nejvíc podpořit.
Zmenšení otoků
Otok vzniká kvůli poruše krevního oběhu na úrovni drobných cév, takzvaných kapilár. Mezi buňkami se kvůli tomu nahromadí tekutina a místo oteče. Jak už asi chápete, magnetoterapie pomáhá krevní oběh vrátit do normálu a tím výrazně urychlí vstřebávání a zmenšení otoku. Zároveň také v daném místě snižuje zánět8 a tím dál podporuje průchod krve danou tkání.
- NASA: Physiological and Molecular Genetic Effects of Time-Varying Electromagnetic Fields on Human Neuronal Cells
- Primary human osteoblasts with reduced alkaline phosphatase and matrix mineralization baseline capacity are responsive to extremely low frequency pulsed electromagnetic field exposure
- Effectiveness of Pulsed Electromagnetic Fields on Bone Healing: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials
- The effects of low-intensity pulsed ultrasound and pulsed electromagnetic fields bone growth stimulation in acute fractures: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials
- Pulsed Electromagnetic Fields in Bone Healing: Molecular Pathways and Clinical Applications
- Effects of pulsed electromagnetic field therapy on delayed-onset muscle soreness in biceps brachii
- Electromagnetic Field Therapy: A Rehabilitative Perspective in the Management of Musculoskeletal Pain – A Systematic Review
- Adenosine Receptors as a Biological Pathway for the Anti-Inflammatory and Beneficial Effects of Low Frequency Low Energy Pulsed Electromagnetic Fields