Zajímá vás víc a nemůžete se dočkat nových článků na našem blogu? Máme pro vás přehled zajímavých zdrojů a knih, které vám dohromady vystačí na roky studia.

Snažili jsme se vybrat opravdu to nejzajímavější, pokud ale máte nápady, co zařadit, určitě nám dejte vědět. Třeba na info@vitalvibe-longevity.cz.

Knihy

Konec stárnutí: Proč stárneme a proč už nemusíme
Konec stárnutí: Proč stárneme a proč už nemusíme

David Sinclair

Jedna z nejlépe zpracovaných knih o dlouhověkosti, pokud se na celé téma chceme podívat z nadhledu a komplexně. Skvěle se čte a i když je ve výsledku hodně odborná, všechny termíny a jevy perfektně vysvětluje tak, aby je pochopil i laik. David Sinclair patří k předním odborníkům v genetice a výzkumu dlouhověkosti a v knize vás seznámí s posledními objevy, k nimž patří i jeho informační teorie stárnutí; s nově vyvíjenými způsoby léčby a i s tím, jak aplikovat tyto poznatky v životě.

Proč spíme
Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění

Matthew Walker

Kniha předního světového neurovědce Matthewa Walkera odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku a ukazuje, že evoluce nás touto bezbrannou a neproduktivní fází denního rytmu nevybavila náhodou. V knize se dozvíte, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má neřešená dlouhodobá spánková deprivace tak ničivé následky pro naše zdraví. V knize najdete i rady, jak odstranit různé špatné návyky a další překážky, které brání kvalitnímu spánku vás i vašich blízkých.

Čtyřhodinové tělo
Čtyřhodinové tělo

Tim Ferriss

Jedna ze základních knih biohackingu. 600 stran informací a praktických tipů, jak své tělo využít na maximum. Obsahuje kolektivní moudrost stovek špičkových sportovců, desítek lékařů a tisícovky hodin osobních experimentů, nad nimiž zůstává rozum stát. Od olympijských tréninkových středisek po neoficiální laboratoře, od Silicon Valley po Jihoafrickou republiku hledal Tim Ferriss odpověď na klíčovou otázku: Jak s co nejmenším úsilím dosáhnout těch nejlepších výsledků při zdokonalování lidského těla?

Cirkadiánní kód
Cirkadiánní kód

Satchin Panda

Kniha, která vám ukáže, jak fungují naše vnitřní hodiny a jak provázané jsou funkce našich orgánů.

Zjistíte, že často stačí malé změny ve spánkových zvyklostech, stravovacích i pracovních návycích, učení, cvičení i osvětlení – a vaše zdraví se zlepší v mnoha ohledech. Přínos takových změn bude dokonce mnohem účinnější a dlouhodobější než jakákoliv medikace či speciální dieta.

Další knihy k tématu

Podcasty a videa

Performance podcast – Adam Česlík
Performance podcast

Adam Česlík

Český podcast psychologa a holistického poradce pro výživu a zdravý životní styl Adama Česlíka. Některé epizody obsahují hlavně praktické tipy a Adamovy osobní zkušenosti, další jsou rozhovory s hosty na konkrétní téma. Čekají vás témata od výživy a přeměny postavy, přes výkonnost a psychiku, až po spiritualitu a hledání životního štěstí.

TED
TED a TED Ed

Web s těmi nejlepšími krátkými přednáškami snad na jakékoliv téma, které vás napadne. Samozřejmě včetně těch o dlouhověkosti, zdravém stárnutí, medicíně, biologii člověka a biotechnologiích. Pro spoustu z nich máte k dispozici i české titulky. Většinu obsahu najdete i jako volně dostupný podcast, výjimkou jsou krásně zpracovaná videa ze vzdělávací série TED Ed. Právě tam můžete dohnat (nejen) to, co vám na škole uteklo z biologie a chemie.

Lifespan – David Sinclair
Lifespan (EN)

Dr. David Sinclair

Autor knihy Konec stárnutí se v podcastu vrací k tématům z knihy a rozebírá je často ještě více do hloubky. Zároveň sdílí další nové objevy a výsledky studií, které se do knihy nestihly dostat. Všechny epizody najdete i na YouTube.

The Drive – Peter Attia
The Drive (EN)

Peter Attia

Doktor a jeden z nejuznávanějších odborníků na poli dlouhověkosti vydává pravidelné rozhovory i samostatné díly k jednotlivým tématům. V podcastu jde hodně do hloubky a zve si špičky oborů – ať už vědce, lékaře, nebo třeba tvůrce legislativy.

FoundMyFitness – Rhonda Patric
FoundMyFitness (EN)

Dr. Rhonda Patrick

Výzkumnice a velká propagátorka témat, které souvisejí s dlouhověkostí, doktorka Rhonda Patrick dělá skvělé rozhovory s dalšími předními vědci. Krom toho ale dokáže perfektně vysvětlit jak základní principy fungování našeho těla, tak složité genetické a metabolické koncepty. Všechny epizody, včetně krátkých vysvětlujících videí, najdete i na jejím YouTube.

Huberman Lab – Andrew Huberman
Huberman Lab (EN)

Dr. Andrew Huberman

Neurovědec Andrew Huberman se v podcastu věnuje hlavně fungování našeho nervového systému a mozku. Často se ale dotýká i témat úzce souvisejících s dlouhověkostí, případně zpovídá vědce z dalších oborů lidské biologie.

Weby

Vitalvibe

Náš „mateřský” web s úžasnou nabídkou životadárných potravin i doplňků pro podporu dlouhodobého zdraví a dlouhověkosti. Cílem Vitalvibe je přinášet na trh to nejlepší a nejkvalitnější, co všichni v týmu na své životní cestě mohli na světě nalézt a osobně vyzkoušet.

www.vitalvibe.eu

Code of Life

Český biohackerský „hub”. Web se spoustou užitečných informací, workshopy, kempy chladu a dechu i online kurzy. Na fungování Code of Life se podílí biohackeři jako Libor Mattuš, Veronika Allister, Vojta Hlaváček, Daniel Kosec, Jiří Kryštof Jarmar nebo Dalibor Chytil.

www.codeoflife.cz

Longevity forum

Platforma lidí a organizací napříč disciplínami, které souvisí s dlouhověkostí. Jejím cílem je primárně propojovat, podporovat a koordinovat aktivity, které vedou k naplnění společného cíle – tedy zásadním způsobem zlepšit kvalitu života a tím i naši společnost pomocí prodloužení zdravé a aktivní části našeho života. Zároveň se ale snaží efektivně informovat o všem zásadním, co se na poli dlouhověkosti děje.

www.longevityforum.eu

Love of Raw

Web hlavně s raw a veganskými recepty, který tvoří Zuzka Noah společně s Matoušem z Vitalvibe Longevity týmu. Na Love of Raw také koupíte kvalitní vysokootáčkový mixér a šnekový odšťavňovač. Na blogu pak najdete inspiraci ze života rodiny Noah, tipy k potravinám, zkušenosti s přirozeným porodem i malými dětmi, nebo třeba tipy na přírodní kosmetiku.

www.loveofraw.cz

Superkvašáci

Praktický web našich kamarádů, kteří propadli fermentování, pečení kváskového chleba a vymýšlení skvělých receptů. Najdete na něm mimo jiné i testy veganských produktů a spoustu tipů ke kvásku, moukám a vůbec všemu kolem chleba.

www.superkvasaci.cz

Rituály omlazení

Web, kde najdete mnoho inspirace, technik, cvičení, nástrojů a jógy pro podporu omlazení těla, ducha i mysli. Autoři webu Renata a Jan vychází z prastarého učení thajských buddhistických mnichů. Jde o thajské terapie, což je rozsáhlý energetický nástroj uzdravování a čištění. Doporučujeme jejich onliny kurzy, které vám mohou opravdu přinést velkou hodnotu a změnu do života.

ritualyomlazeni.cz

Peter Attia blog (EN)

Jeden z nejlepších anglických zdrojů k tématu dlouhověkosti. Doktor Peter Attia jde v tématech hodně do hloubky a vždy vychází z nejaktuálnějších studií i poznatků z vlastní praxe, zároveň ale dokáže i složité koncepty vysvětlit tak, že je pochopí i člověk bez formálního vzdělání v biologii nebo lékařské vědě.

peterattiamd.com