BMI

BMI je poměrem hmotnosti člověka v kilogramech a jeho výšky v metrech umocněné na druhou.

BMI = hmotnost [kg] / (výška v metrech)².

Výsledkem je číslo, pomocí kterého se lidé kvalifikují do hmotnostních skupin. Komplexnější varianty výpočtu BMI zohledňují věk či pohlaví člověka.

S touto klasifikací tělesné hmotnosti můžeme pracovat např. při stanovování cílů v oblasti osobní hmotnosti nebo při odhadu zdravotních rizik. Lidé s vyšším BMI (lidé s nadváhou či obezitou) obecně mají vyšší riziko rozvoje civilizačních nemocí.

Nevýhoda: BMI je značně zkreslené u silově cvičících osob, tedy u lidí s větším objemem svalové hmoty. Sval má vyšší hustotu než tuk, proto svalnatí lidé obvykle váží víc a jejich BMI má tendenci zařazovat daného člověka do obéznější kategorie. Silově cvičící osoby by namísto BMI měly používat WHR index (Waist to Hip Ratio) – poměr obvodu boků a pasu.

Zajímavostí je, že většina západních států má průměrné BMI v nadváze. Průměrné BMI v ČR je 25,2 a hranice nadváhy postupně s věkem dosáhne cca 70 % lidí.

BMI je zkratka pro Body Mass Index, česky index tělesné hmotnosti.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.