Látková výměna

Látková výměna je základní biochemický proces, který probíhá v buňkách všech živých organismů. Zahrnuje celou škálu činností, jako je například zpracování živin z potravy a výroba energie potřebné pro fungování těla. Děje se tak v buňkách, hlavně v mitochondriích, přezdívaných jako „energetické továrny“.

Slovo, které v souvislosti s látkovou výměnou slyšíte nejčastěji, je metabolismus. Tento termín zahrnuje anabolické procesy, které se týkají budování a syntézy molekul, a katabolické procesy, zabývající se štěpením molekul a uvolňováním energie.

Bez látkové výměny se tedy neobejdeme – umožňuje růst, opravu tkání a výrobu energie. V průběhu tohoto procesu také dochází k přeměně látek, například štěpení sacharidů na glukózu, oxidaci tuků pro energii, syntéze proteinů z aminokyselin. Rychlost látkové výměny je individuální a ovlivněná řadou faktorů, jako jsou věk, pohlaví, hmotnost či genetika.

Efektivní látková výměna stojí za tím, zda se těšíte dobrému zdraví, dostatku energie a celkové pohodě.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.