Neuron

Neuron, česky nervová buňka, je základní komponent nervové soustavy prakticky u všech živočichů. Neurony jsou zodpovědné za přijímání smyslových vjemů z vnějšího světa, zasílání motorických povelů svalům a přenášení elektrických a chemických signálů.

Rychlost přenosu vzruchů je okolo 70–120 metrů za sekundu a šíří se pomocí elektrických impulsů a chemických signálů. Lidský mozek má průměrně 100 miliard neuronů. Ke každému neuronu náleží 20 až 1000 synapsí – propojení jednotlivých neuronů mezi sebou. Právě synapse pak slouží jako funkční jednotka mozku pro úkoly, jako je učení nebo paměť.

Současné poznání o neuronech říká, že všechny neurony jsou vytvořené už při narození a v případě poškození že se neumějí opravit. Modernější technika a novodobé vědecké poznatky však naznačují, že některé části neuronů se regenerovat umí.1 Existuje dokonce debata o tom, že lidské tělo vytváří neurony nové i v průběhu života.234

Zdroje:
  1. https://www.psu.edu/news/research/story/existence-new-neuron-repair-pathway-discovered/
  2. https://www.scientificamerican.com/article/the-adult-brain-does-grow-new-neurons-after-all-study-says/
  3. https://www.newscientist.com/article/2197470-our-brains-may-be-able-to-make-new-neurons-throughout-adulthood/
  4. https://www.ninds.nih.gov/health-information/patient-caregiver-education/brain-basics-life-and-death-neuron

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.