Svalový tonus

Svalový tonus neboli svalové napětí je neustálé napětí ve svalech. To existuje i v uvolněném svalu a je vyvoláváno konstantní aktivitou centrální nervové soustavy.

Svalový tonus člověku slouží k mnoha funkcím, které zahrnují:

  • udržování vzpřímeného postavení těla při působení gravitace,
  • udržování těžiště těla nad středem základny podpory,
  • reflexivní reakce vůči náhlému ohnutí či natažení svalů.

Funkční svalový tonus vytváří rovnováhu mezi flexory a extenzory, tedy mezi svaly, které ohýbají a natahují části těla. Při náhlé poruše této rovnováhy mezi flexory a extenzory dochází ke svalovým křečím.

Nízký svalový tonus se označuje jako hypotonie a projevuje se „vláčnými“ svaly. Zvýšený svalový tonus se nazývá jako hypertonie a projevuje se větší ztuhlostí či křečovitostí svalů.

S uvolněním ztuhlých a křečovitých svalů pomůže protažení, vhodný sport, masáž nebo relaxace. Podpořit ho můžete i pulzním magnetickým polem Vitalvibe Frequency™.

Svalové napětí ovlivňujete i způsobem svého života, zejména mírou stresu v něm. Na lidech, kteří často provozují relaxační techniky typu meditace nebo jógy, můžete často pozorovat uvolněné postavení těla. Naopak lidé žijící v chronickém stresu bývají více „napjatí“. Mají vyšší svalový tonus a většinou i horší stavbu těla.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.