Vitamíny

Vitamíny jsou komplexní chemické látky nezbytné pro fungování lidského těla, které si tělo neumí samo vytvořit. Proto je přijímáme v potravě nebo v doplňcích stravy. Rozlišujeme 13 základních vitamínů.

Vitamíny jsou nezbytné k udržení mnoha tělesných funkcí. Podílí se na přeměně bílkovin, tuků a cukrů na energii. Dále při výstavbě tkání, prevenci onemocnění, při imunitní reakci organismu a také zpomalují projevy stárnutí.

Vitamíny jsou rozdělené do dvou základních skupin. První skupina vitamínů rozpustných ve vodě zahrnuje vitamíny B1–12 a vitamín C. Potřebujeme je přijímat průběžně. Veškerý přebytek tělo vyloučí močí.

Do druhé skupiny patří vitamíny A, D, E, K. Tyto vitamíny rozpustné v tucích se ukládají v těle do zásoby na týdny až měsíce. Každodenní příjem není životně tolik důležitý, pokud máme v těle zásobu. Jejich nadbytek může působit toxicky.

Nedostatek vitamínů může vést k poruchám fungování organismu až vážnému onemocnění. Např. vitamín A udržuje zdravou oční sítnici, vitamíny skupiny B hrají roli při přeměně živin na energii, vitamíny C a E přispívají k fungování imunitního systému.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.