ADHD

ADHD (zkratka anglického Attention Deficit Hyperactivity Disorder) je vrozené neurovývojové onemocnění projevující se především poruchou pozornosti, impulzivitou a hyperaktivitou.

Projevuje se obvykle už od dětství, až 50 % pacientů však zažívá symptomy ADHD i v dospělosti.

Tento syndrom je podle výzkumů způsobený multifaktorově, což znamená, že se na něm podílí mnoho různých příčin. Přesný mechanismus vzniku zatím nebyl objasněn, ale dílčí poznatky ukazují na to, jak komplexní je to stav.

Vědci našli statisticky významnou spojitost konkrétních 27 genů,1 dědičnost se na vzniku ADHD podle studií podílí až ze 75 %.2

Možnou roli hrají i další okolnosti jako například zdravotní komplikace v těhotenství matky, kofein, strava, životní prostředí, emoční bloky a traumata a mnoho dalších faktorů. V neposlední řadě je sledovaná také chybná regulace neurotransmiterů.

Přečtěte si článek: Dopamin: molekula, která pohání člověka ke štěstí

Zdroje:
  1. https://www.nature.com/articles/s41588-022-01285-8
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2928252/pdf/nihms217821.pdf

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.