Ghrelin

Takzvaný hormon hladu, který vzniká v trávicím traktu, hlavně v žaludku. Jeho primární rolí je předat do mozku signál, že bychom se měli najíst. Hraje tak důležitou roli v regulaci celého metabolismu a hospodaření těla s energií a živinami. Jednoduše řečeno, pokud se zvýší hladina ghrelinu, máme větší chuť k jídlu. Pokud se najíme, hladina ghrelinu se snižuje.

Výzkumy v poslední době ale ukazují, že ghrelin se podílí i na mnoha dalších procesech. Mimo jiné stimuluje tvorbu růstového hormonu, který následně spouští například spalování tuku a růst svalů. Objevují se i souvislosti s metabolismem kostí nebo prevencí srdečních nemocí či svalové atrofie.

Jídlo obecně snižuje vylučování a koncentraci ghrelinu. Různé živiny však zpomalují uvolňování ghrelinu v různé míře. Sacharidy a bílkoviny omezují produkci a uvolňování ghrelinu ve větší míře než tuky. Některé složky potravy dokonce nemusí vylučování ghrelinu ovlivňovat skoro vůbec, a působí tak nerovnováhu v regulaci energie a živin. Problémem mohou být například koncentrované formy fruktózy, jako agávový sirup, kukuřičný sirup a další sirupy sloužící jako náhražka cukru. I proto můžeme kvůli podobným fruktózovým sladidlům přibírat na váze.

Produkci ghrelinu může zvyšovat také dlouhodobý psychický stres.

Zároveň se ukazuje, že koncentrace ghrelinu jsou nižší u lidí s vyšším podílem tělesného tuku a naopak vyšší u hubených lidí. To naznačuje, že by ghrelin mohl být jedním z regulátorů dlouhodobé tělesné hmotnosti. Zajímavé je, že to není naopak, jak by nás logicky napadlo. Z toho vyplývá, že ghrelin velmi pravděpodobně nebude příčinou obezity. Výzkumy však naznačují, že obézní lidé mohou mít na hormon vyšší citlivost.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.