Adaptogeny
Adaptogeny jsou léčivé rostliny nebo houby se schopností přizpůsobit se velmi náročným podmínkám, což může být například mráz, sucho či vysoká nadmořská výška. Když je zkonzumujeme, fungují v našem organismu podobně jako ve volné přírodě – podporují tělo, aby se lépe adaptovalo na stresující podmínky, jako je například zranění, úzkost či únava. Díky tomu tyto byliny často používají tradiční léčitelé.
Reakce našeho organismu na stres řídí jeho centrální systém známý jako osa hypotalamus–hypofýza–nadledviny neboli osa HPA. Tato složitá soustava žláz, hormonů a receptorů má zásadní vliv na naši celkovou homeostázu, tedy schopnost těla udržovat stabilní vnitřní prostředí.
Konkrétně osa HPA propojuje náš mozek s hormonálním systémem, který za pomoci hormonů ovlivňuje vše od naší nálady a energie až po metabolismus, imunitu a sexuální apetit. Pro správné fungování našeho organismu je nezbytné, aby byl tento systém v harmonii. A právě s tím nám mohou adaptogeny pomoci.
Pokud se organismus dostane do stresu, žláza hypotalamus začne vylučovat CRH (hormon uvolňující kortikotropin), což vyvolává úzkost. CRH poté cestuje do hypofýzy, kde se uvolňuje ACTH. Když tento adrenokortikotropní hormon cestuje krví, spouští také uvolňování stresového hormonu kortizolu z nadledvin. S ním se vyplaví z nadledvin i adrenalin. Pokud takto fungujeme dlouhodobě, nadledviny jsou přetížené, stres se stává chronickým a může způsobovat mnoho potíží, například hormonální nerovnováhu, ztrátu libida nebo problémy se štítnou žlázou.
Přestože stresovou reakci jako takovou adaptogeny odstranit neumí, dokážou snížit negativní vliv stresu právě tím, že zabraňují uvolňování CRH. Pomáhají tak tělu udržovat celkovou rovnováhu a přinášejí mu i mnoho další benefitů. Patří mezi ně zejména:
- zmírnění psychických potíží (deprese, úzkosti)
- podpora imunitního systému
- antikarcinogenní účinek
- zvýšení libida a potence
- ochrana zdraví srdce a jater
- regenerace mozkových buněk
- protizánětlivé účinky
Mezi dnes nejznámější adaptogeny řadíme například tyto:
- maca peruánská
- čaga sibiřská
- ženšen pravý
- ashwagandha / vitánie snodárná
- bazalka posvátná
- reishi / lesklokorka lesklá
- shiitake / houževnatec jedlý
- maitake / trsnatec lupenitý
- kustovnice čínská
- cordyceps / housenice čínská
- eleuterokok ostnitý
Více si můžete přečíst v článku Oxidativní stres: jak eliminovat urychlovač stárnutí.