Hormony

Hormony slouží jako chemičtí poslové. Překlad z řečtiny znamená povzbudit nebo pohánět. Podílejí se na řízení základních životních procesů v těle. Vznikají ve speciálních žlázách rozmístěných po těle. Odtud putují hormony krví k cílovým buňkám, kde působí. Anebo se také tvoří přímo ve tkáni a působí lokálně uvnitř orgánů.

Hormony nemůže nahradit žádná jiná látka. Působí cíleně, a to několik minut až týdnů. Určují např. využití živin, trávení, regulaci růstu, reprodukci, tvorbu mléka, odpověď na vnější vlivy, jako je stres, udržování rovnováhy vody a minerálů.

Fungují na základě zpětné vazby. Žláza k buňkám vyšle posla ve formě hormonu. Když buňky reagují pozitivně, dojde k odpovědi zesilující původní signál – k další tvorbě hormonu. Např. oxytocin při porodu. Pokud je odpověď negativní, činnost dané žlázy se ztlumí.

Hormony mají buď povahu bílkoviny, nebo jde o látky odvozené od cholesterolu. Mezi nejznámější hormony patří např. adrenalin – připravuje tělo na výkon, inzulin – snižuje hladinu krevního cukru, glukagon – udržuje vyrovnanou hladinu krevního cukru, estrogeny – ženské pohlavní hormony, somatotropin – zajišťuje růst a vývoj, reprodukci a regeneraci buněk.

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.