Progesteron

Progesteron je hormon patřící do skupiny gestagenů. Výraznější a známější funkci hraje v těle ženském, ovšem stejně přirozenou součástí je i v mužském těle. Bez ohledu na pohlaví má schopnost zpomalovat stárnutí a degenerativní procesy v těle, vyvažuje také stresový hormon kortizol.

Tvorba a funkce progesteronu v ženském těle je úzce navázaná na estrogen – jednou z jeho důležitých úloh je snižovat účinek estrogenů na vaginální stěnu. Hlavním cílem progesteronu je připravit dělohu na to, aby byla schopná udržet oplodněné vajíčko a mohlo tak proběhnout těhotenství.

Zároveň pak rozvíjí sekreční tkáně v prsou a zajišťuje tvorbu ochranné zátky v děložním hrdle, dokáže i tlumit případné předčasné děložní kontrakce.

V případě, že v rámci menstruačního cyklu nedojde k oplodnění vajíčka, tvorba progesteronu ustává a dochází k menstruačnímu krvácení.

Přečtěte si k tématu článek Hormonální odysea v ženském těle

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.