Červené světlo: omlazující paprsky, které přirozeně zregenerují vaše tělo i duši

Terapie červeným světlem zažívá v posledních letech celosvětový boom. Zatímco dříve k ní měli přístup výhradně bohatí sportovci, biohackeři a celebrity ze stříbrného plátna jako Jessica Alba, Kim Kardashian nebo Katy Perry, dnes je dostupná i nám běžným spotřebitelům.

Její asi největší výhodou je fakt, že není invazivní, přirozeně podporuje produkci kolagenu, snižuje výskyt vrásek, akné i zánětlivosti pokožky, má ale i celou řadu dalších benefitů. Vědci už ve svých studiích potvrdili, že paprsky červeného světla mohou blahodárně působit také na naše svalstvo, tkáně, a dokonce i náladu.

Terapie červeným světlem je navíc nejen účinná a bezbolestná, ale v naprosté většině případů nemá žádné vedlejší účinky. Velkou výhodou také je, že není nijak nepříjemná. Právě naopak – vždycky se po ní budete cítit příjemně zrelaxovaní.1

Co je terapie červeným světlem

Její blahodárný efekt spočívá v působení červeného a blízkého infračerveného světla na holou kůži. Přestože my ji považujeme za novinku, objevená byla už v 60. letech 20. století. Tehdy maďarský lékař Endre Mester během svých pokusů zjistil, že červené světlo podporuje růst srsti a hojení ran u krys.

Opravdový boom této metody pak odstartovala NASA, která ji nejdříve využívala k podpoře růstu rostlin ve vesmíru a později i pro lidi. Konkrétně se osvědčila k hojení ran a zamezení ztráty kostní hmoty a svalů, ke které u kosmonautů dochází v důsledku dlouhodobého stavu beztíže.

Postupem času zaujala terapie červeným světlem pozornost širšího okruhu vědců i laiků a v dnešní době už si její účinky pochvalují statisíce lidí.

Vitalvibe Frequency™

Ponořte se do
magnetických vln

Podpořte dlouhověkost s přístrojem, který pro lepší regeneraci používají i profesionální sportovci.

Jak terapie červeným světlem funguje

Lidské tělo je velmi citlivé na prostředí, a to včetně osvětlení. Jen si uvědomte, jak velký vliv má na vaše tělo i psychiku třeba sluneční záření. Červené LED diody přitom produkují paprsky, které jsou ještě desetkrát jasnější než sluneční. Ty pak pronikají do naší tkáně a přirozeně ji stimulují, čímž podporují buněčný růst.

Červené světlo konkrétně posiluje zejména funkci mitochondrií, které slouží jako zdroj energie pro buňky. Jsou to vlastně takové malé elektrárny. Právě díky tomuto přirozenému „nakopnutí“ pak mohou naše buňky efektivněji vykonávat svou práci, například omlazovat pokožku a opravovat poškozené tkáně.

Další výhoda červeného světla tkví v tom, že dokáže podpořit i rychlejší reprodukci buněk. Pokaždé, když se kožní buňka díky energii červených LED diod rozdělí, vytvoří si dva nové potomky. Nové buňky následně vytlačují ty staré a poškozené. I to pochopitelně přispívá k mladistvějšímu vzhledu pokožky.

Červené světlo také snižuje viskozitu tělních tekutin, které pak mohou snáze protékat naším tělem, rychleji přivádět potřebné živiny a kyslík a naopak odvádět nežádoucí toxiny.

Typ světla

Terapie červeným světlem využívá světelné diody, které produkují světlo o nízkých vlnových délkách. Jeho zdravotní benefity se pak trochu liší v závislosti na konkrétním typu. Konkrétně červené světlo (RED) o vlnových délkách 620700 nm stimuluje tvorbu kolagenu, zvyšuje pružnost pokožky, urychluje metabolismus kožních buněk, zmenšuje kožní póry, napíná pokožku, snižuje oxidační stres v buňkách a pomáhá s hojením jizev i strií.

Blízké infračervené světlo (NIR) o vlnové délce 7001000 nm pak působí na zdraví mitochondrií, podporuje metabolismus fibroblastů, tedy základních buněk vazivové tkáně, a pomáhá při regeneraci svalů a šlach.

Rozdíl oproti laseru, IPL a infrasauně

V tuto chvíli se možná ptáte: a není tohle světlo škodlivé? Vždyť odborníci neustále doporučují, abychom se vyhýbali UV záření. Ne ne, buďte v klidu: specifické vlnové délky červeného světla na rozdíl od nebezpečných UV paprsků pokožku nespálí ani nepoškodí. Mimo jiné jde o záření na úplně opačné straně vlnového spektra, UV záření má velmi krátké vlny.

Od terapií laserem nebo intenzivním pulzním světlem (IPL) se terapie červeným světlem liší tím, že povrch kůže nepoškozuje. Právě naopak: je zcela neinvazivní a regeneraci pokožky stimuluje velmi přirozeně.

Podle dermatoložky Erum Ilyasové nezažijete během této terapie žádné nepříjemné pocity, kůže se po ošetření nemusí hojit a nevznikají ani nepěkné otoky jako u tradičních laserů a IPL.2

Pokud vás zajímá, zda byste mohli tuto metodu nahradit infrasaunou, tak vás musíme zklamat. Zářiče v infrasaunách jsou konstruované tak, aby produkovaly velké množství tepla, proto je bohužel nemůžete mít u sebe dostatečně blízko.

Přestože silné infračervené světlo v sauně tedy dokáže blahodárně prohřívat a uvolňovat naše svalové tkáně, jeho terapeutické účinky jsou z hlediska regenerace a omlazení zanedbatelné.

Benefity terapie červeným světlem

Terapie červeným světlem má nespočet benefitů, a to jak fyzických, tak i psychických. Zatímco některé z nich již vědci svými studiemi potvrdili, ty ostatní je potřeba ještě detailněji prověřit. Jedno je ale jisté už dnes: červené světlo je přeborníkem v obnově a omlazení. Jinými slovy, dokáže vaše tělo zregenerovat od hlavy až ke konečkům prstů.

Mladistvá pleť bez vrásek

Jak už jsme sdělili, červené světlo stimuluje buňky k lepšímu výkonu. Mezi tyto buňky patří i takzvané fibroblasty, jejichž úkolem je mimo jiné syntetizovat kolagen. Tato metoda tedy přirozeně podporuje produkci vlastního kolagenu, který dodává pokožce strukturu, pružnost a pevnost, což vede k jejímu napnutí i zpomalení vzniku vrásek. Vlastní kolagen je navíc pro tělo daleko lepší než kolagen cizí, dodávaný stravou a suplementací.3

To, jak červené světlo dokáže pleť omladit, prokázala například jedna německá studie se 136 dobrovolníky, u nichž došlo už po 30 sezeních různých délek k významnému zlepšení celkového vzhledu pokožky. Přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči díky fotografiím pořízeným před a po ukončení studie.3

Snížení výskytu akné

Červené světlo proniká hluboko do pokožky a ovlivňuje produkci kožního mazu. Tím snižuje zánětlivost pokožky, která je hlavní příčinou tvorby akné.4 Pokud vás akné trápí, ideálních výsledků dosáhnete dle studií při kombinaci červeného světla s modrým světlem, protože to má antibakteriální účinky.5

Terapie červeným světlem ale dokáže krásu podpořit i mnoha dalšími způsoby. V současnosti se například zkoumá její vliv na zmírnění strií a stařeckých skvrn, zlepšení struktury obličeje, podporu růstu vlasů nebo snížení výskytu celulitidy.

Hojení jizev a ran

„Když se v místě jizvy tvoří příliš mnoho kolagenu, může se jizva zvětšit. Terapie červeným světlem však může produkci kolagenu regulovat, takže vaše tělo vytváří vždy správné množství této látky,“ říká certifikovaná dermatoložka Apple Bodemerová.2

Díky tomu, že světelná terapie snižuje zánět v buňkách, stimuluje tvorbu nových krevních cév a zvyšuje produkci kolagenu, podporuje také rychlejší hojení ran.

„Ať už máte vřed v ústech, nebo otevřenou ránu na noze, vědci dokázali, že protizánětlivé vlastnosti červeného světla zlepšují hojicí schopnost těla, říká Praveen Aranyová,1 docentka na univerzitě v Buffalu, která v dubnu 2019 publikovala na téma červeného světla přehled studií.

Podpora sportovců

Podle Aranyové pomáhá terapie červeným světlem i sportovcům, aby se postavili zpátky na nohy. „Červené světlo lze použít ke zlepšení výkonnosti kosterního svalstva, snížení bolesti a zlepšení regenerace po zranění, vysvětluje. Další odborníci pak tvrdí, že terapii červeným světlem lze využít nejen při rehabilitaci zranění, ale i ke zvýšení sportovního výkonu.6

Dodejme, že terapie červeným světlem má vedle regenerace a omlazení i nespočet dalších výhod. Například podporuje navýšení libida při sexuální dysfunkci,7 pomáhá odplavovat odpadní látky z mozku8 a také dokáže ulevit od bolesti7 či vedlejších účinků chemoterapie.9

Aby toho nebylo málo, funguje i na psychiku. V současnosti se zkoumá zejména její vliv na léčbu depresí a sezonních afektivních poruch.

Tip pro ženy od Systers Bio

„My v červeném světle koupeme i náš vaginální mikrobiom. Nejen že tím vaginálnímu prostředí dopřejeme pravidelnou volnost a posilujeme jak odolnost mikrobiomu, tak vlastní sebe-vědomí a propojení s vlastním tělem a jeho intimitou, ale vystavením svých intimních partií červenému světlu dáváme prostor i vyšší tvorbě buněčné energie, prokrvení, vyživení a regeneraci tkáně, hormonální rovnováze a celkovému zdraví pohlavních orgánů,“ říká Kristýna Zezulová, odbornice na ženský biohacking ze společnosti Systers Bio.

„Terapii konkrétně aplikujeme 15 až 30 minut denně, obvykle ráno a večer, v případě potřeby i během dne. Tuto terapii nebereme jen jako regenerační metodu, ale také způsob, jak si dopřát čas sama se sebou. Rády ji proto aplikujeme v doprovodu dalších strategií, jako je meditace, strečink bránice, chanting, auto-masáž nebo popíjení nějakého biohackersky vyladěného drinku.

Doma nebo v salonu?

Terapii červeným světlem si můžete dopřát za asistence odborníků, nejčastěji v kosmetickém salonu, nebo v pohodlí domova. V Česku jsou nejčastější formou domácích aplikací obličejové masky a LED panely pro ošetření celého těla.

Rozdíl mezi ošetřením v ordinaci a domácím použitím červeného světla spočívá především v rozsahu vlnových délek a v tom, jak hluboko mohou tyto vlny proniknout do pokožky.

Jednou z hlavních výhod ošetření v ordinaci je fakt, že zde odborníci mohou terapii červenými LED diodami kombinovat s dalšími metodami, aby se zvýšila účinnost. Některé z nich zahrnují mikrojehličkování nebo fotosenzibilizátory, jako je například kyselina aminolevulinová.

U domácích přístrojů je nespornou výhodou cena a také větší flexibilita. Každé zařízení má svou vlastní doporučenou dobu použití, obvykle od 3 do 30 minut na ošetřovanou oblast. Můžete se rozhodnout použít jej jednou dvakrát denně, nebo každý druhý den.

Jestliže je vaším cílem omlazení pleti, tak pamatujte, že klíčem k úspěchu je pravidelnost. Zlepšení tónu pleti a vzhledu se projeví postupně, plné účinky pravděpodobně uvidíte po třech až šesti měsících. U léčby ostatních potíží, jako jsou například natažená záda, se efekt většinou dostaví již po několika málo terapiích.

Objednejte si knihu 7 návyků dlouhověkosti

a vykročte k životu ve vitalitě a plném zdraví

Tištěná kniha

E-kniha 7 návyků dlouhověkosti

Elektronická verze

 • 152 stran
 • Měkká vazba, barevný tisk
 • Formát: 165 × 240 mm
 • Skladem, posíláme do 72 hodin
 • EPUB, MOBI a PDF v ceně – ihned ke stažení
 • EPUB a MOBI pro čtečky
 • PDF pro všechny ostatní
 • Ihned ke stažení
 • 30denní garance vrácení peněz

390 Kč

290 Kč

Technologie dostupná všem

Ještě před pár lety byly domácí přístroje s červeným světlem jen pro VIP osobnosti, které si je mohly dovolit. První masky se přibližně před dvaceti lety, kdy začala tato metoda pronikat do wellness průmyslu, prodávaly asi za 2500 USD, což je při dnešním kurzu cca 55 000 Kč. Dnes už si tak hluboko do kapsy sahat opravdu nemusíte.

Pokud je vaší prioritou omlazení pleti, velmi kvalitní a výkonnou masku dnes seženete i za dva a půl tisíce korun. Jestliže chcete červené paprsky dopřávat celému tělu, cena je logicky o něco vyšší. Infračervené panely konkrétně pořídíte přibližně za dvacet až třicet tisíc, záleží přitom zejména na velikosti, výkonu a také množství použitých LED diod.

Pokud po domácím zařízení netoužíte a raději se svěříte do péče odborníků, počítejte s tím, že za hodinové kosmetické ošetření červeným světlem zaplatíte přibližně 500 korun.

Některá studia nabízejí i výhodné balíčky, kdy při zakoupení více sezení najednou dostanete slevu, což se pochopitelně vyplatí. Jak už jsme zmiňovali, účinky červeného světla se většinou projevují až po nějaké době.

Vstříc věčnému mládí

Terapie červeným světlem je velmi bezpečná. Jen mějte na paměti, že na každého může působit trochu jinak. Začněte tedy s aplikací pomalu – jednou dvakrát týdně – a sledujte, jak vaše pokožka reaguje.

Pokud budete mít zpočátku pocit, že se kvalita vaší pleti maličko zhoršila, můžete se radovat. Podle Kristýny Zezulové je to důkaz, že terapie funguje. Červené světlo zvyšuje celkovou aktivitu tkání, čili krátkodobě například i míru zánětu a jeho projevy. Leckdy ovšem toto krátkodobé zhoršení pouze předznamenává zvýšenou regenerační schopnost. V dlouhodobém kontextu se určitě vyplatí v protokolu vytrvat,“ radí Kristýna.

Ať už tedy toužíte po krásné mladistvé pokožce, hloubkové regeneraci svalů po zátěži, zlepšení sexuálního i kognitivního výkonu, či třeba snížení příznaků deprese, dopřejte si tuto červenou omlazující koupel. Paprsky červeného světla jsou zcela bezpečné, podpoří vás přirozenou cestou, navíc si je můžete dopřát kdykoli v pohodlí domova.

Autorka: Milada Kadeřábková

Už od puberty mě baví hledat i analyzovat informace a dávat je do souvislostí, nacházet nové cesty a přístupy. Přirozeně v sobě mám víru, že naše tělo je dokonalý nástroj, jehož možnosti jsou téměř nekonečné. V tomto názoru mě podpořilo nejen samostudium tematiky celostního zdraví, vlastní zkušenosti, ale také několik let žurnalistické praxe a rozhovorů s vědci i dalšími odborníky na tuto oblast.

Zdroje:
 1. What Is Red Light Therapy? A Detailed Beginner’s Guide
 2. Red Light Therapy: The Science Behind The Light
 3. A Controlled Trial to Determine the Efficacy of Red and Near-Infrared Light Treatment in Patient Satisfaction, Reduction of Fine Lines, Wrinkles, Skin Roughness, and Intradermal Collagen Density Increase
 4. Low-level laser (light) therapy (LLLT) in skin: stimulating, healing, restoring
 5. Clinical efficacy and tolerability of new low-level blue and red light therapy technology in the treatment of mild to moderate acne
 6. Photobiomodulation and Sports: Results of a Narrative Review
 7. Lack of interest in sex successfully treated by exposure to bright light
 8. Glypmphatic system
 9. Low-level laser therapy/photobiomodulation in the management of side effects of chemoradiation therapy in head and neck cancer

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.