Earthing: nejjednodušší způsob předcházení civilizačním onemocněním

Věděli jste, že hlavní příčinou chronických bolestí a také většiny civilizačních chorob je zánět? Špatnou zprávou je, že nemoci jako například cukrovka či artritida se v populaci vyskytují čím dál víc. Tou dobrou, že přímo pod nosem – lépe řečeno pod nohama – máme velmi efektivní nástroj, jak zánětlivou horkost v našem těle zmírnit: je jím povrch Země.

Když zujeme boty, obujeme barefooty nebo se uvelebíme na trávu, do našeho těla mohou ze zemského povrchu proudit volné elektrony.1 Tyto nenápadné, ale velmi efektivní molekuly pak neutralizují destruktivní volné radikály, které se na zánětech podílejí.

Ano, přímo pod chodidly se nám skrývá mimořádně účinný a efektivní antioxidant, který je navíc zcela zdarma.2 Žádné pilulky, žádné předpisy. Stačí se jen znovu připojit.

Takzvaný grounding, jinak také earthing neboli uzemnění. Podle vědců efektivně harmonizuje organismus, a tím blahodárně působí nejen na naše zdraví, ale i na psychiku.3

Grounding stabilizuje základní biologické rytmy těla, snižuje chronický zánět a odstraňuje s ním související bolest, což z něj dělá snad nejpřirozenější protizánětlivý prostředek a kúru proti stárnutí. Bez ohledu na věk, pohlaví, rasu nebo zdravotní stav vám každodenní dávka earthingu výrazně prospěje.

Volné radikály a jejich vliv na nemoci

Volné radikály jsou nestabilní molekuly s lichým počtem elektronů, které se snaží znovu dosáhnout párového stavu. Chybějící elektrony si kradou z ostatních buněk, ty však potom ztrácejí schopnost normálně fungovat. Četné studie ukazují, že zvýšený výskyt těchto škodičů v těle vede k mnoha různým onemocněním, jako je například artritida, cukrovka nebo rakovina. Zároveň způsobuje nespavost, zhoršení paměti či předčasné stárnutí.

Většina z nás dobře ví, že tvorbu volných radikálů výrazně přiživuje naše hřešení v oblasti životního stylu, například kouření, konzumace smažených a sladkých potravin, alkoholu. K tomu se jako bonus přidává také vysoká míra UV záření, elektromagnetický smog a toxiny z výfukových plynů, potravin, chlorované vody či léčiv, kterým jsme dennodenně vystavení.

Antioxidanty z potravin i Země

Příroda nás naštěstí nenechává volným radikálům napospas a vytvořila řešení. Antioxidanty – známé také jako „lapače volných radikálů“ – jsou sloučeniny, které s nestabilními molekulami reagují a neutralizují je. Antioxidanty často fungují tak, že darují volnému radikálu elektron dříve, než může nadělat škodu. Jakmile elektrony volného radikálu vytvoří pár, volný radikál se stabilizuje a pro buňky přestává být hrozbou.

Nejznámějším zdrojem antioxidantů je pochopitelně zelenina, ovoce a další zdravé potraviny, například kakao. Vedle toho však existuje ještě další velmi zajímavý zdroj. Je jím právě povrch Země, respektive naše přímé propojení s ním skrze již zmiňovaný grounding.

Fenomén groundingu objevil v roce 1998 průkopník amerického kabelového televizního průmyslu Clint Ober. Když jednou seděl na lavičce v parku a pozoroval kolemjdoucí lidi, uvědomil si, že všichni nosí boty s gumovou podrážkou, které jim brání ve spojení se Zemí.

Z práce v telekomunikacích věděl, že aby byly kabelové systémy chráněné před jinými rušivými elektromagnetickými signály v okolí, musejí se uzemnit. Začal se tedy zajímat o to, zda by přímé spojení se Zemí mohlo něco dobrého přinášet i lidem.

V roce 2010 vydal spolu s několika vědci přelomovou knihu Earthing: The most important health discovery ever? o mocném, přirozeném fenoménu opětovného spojení se Zemí.

Představuje v ní nejen vědecké poznatky, které za léta nastřádal, ale také velké množství svědectví získaných od lidí, kteří začali grounding provozovat. Kniha vyšla v mnoha jazycích po celém světě a v roce 2011 získala prestižní ocenění Nautilus Book Awards.

Vitalvibe Frequency™

Ponořte se do
magnetických vln

Podpořte dlouhověkost s přístrojem, který pro lepší regeneraci používají i profesionální sportovci.

Zázračná energie čchi

Můžeme říct, že vlastně nejde o nic převratného ani nového. Už starobylé společnosti se k léčivým účinkům Země hlásily a popisovaly je různými způsoby. Například v čínské medicíně je termín qi, vyslovovaný jako „či“, definovaný jako životní energie, která naplňuje vesmír. Starověký filozof Ge Hong řekl: Lidé sídlí v čchi a čchi sídlí v lidech. Od nebe a země až po deset tisíc věcí, každá z nich potřebuje ke svému životu čchi.

Léčivou energii Země navíc přirozeně využívají některé národy dodnes. Svědčí o tom například příběh, který sdílel v dokumentu Earthing samotný Clint Ober.

Než jsem se začal uzemňováním víc zabývat, nedávalo mi to smysl. Nicméně pak jsem si vzpomněl na příběh z dětství. Vyrostl jsem totiž v blízkosti domorodých Američanů. Jednoho dne onemocněla sestra mého kamaráda, byla to myslím spála. Lékaři bohužel řekli, že pro ni nemohou nic udělat. Jeden ze starších tedy vykopal jámu, vystlal ji trochu slámou a dívku do ní položili. Nedaleko rozdělali oheň a jen u ní seděli. Pak už vím jen to, že jsme ji zase viděli zdravou běhat. Bylo to úžasné,popisuje Ober.1

Jak grounding funguje?

Země je v podstatě šest sextilionů metrických tun vážící baterie, kterou neustále nabíjí sluneční záření, blesky a teplo z jejího roztaveného jádra.4 Přírodní pulzování energie, která proudí povrchem Země a vychází z něj, udržuje zdejší život v přirozeném rytmu a rovnováze – a to se týká i vás, protože i vaše tělo je vodivé.

A stejně jako musíme uzemňovat elektrická zařízení, aby správně fungovala, zemská energie pomáhá i našim tělům k přirozenému uzdravování a obnově. Při uzemnění konkrétně přijímáme obrovské množství volných elektronů, kterým se někdy příznačně říká vitamín G (G jako ground, tedy země). A protože se naše tělo skládá převážně z vody a minerálů, dokáže tyto elektrony skvěle vodit. Tedy za předpokladu, že jim nic nebrání.

Tyto elektrony poté působí jako přírodní antioxidanty, které známe například z ovoce a zeleniny. Zároveň rychlost, jakou volné elektrony do těla proudí, je tak vysoká, že ji zatím vědci nebyli schopní přesně změřit.1

Výhody groundingu

Ve zmiňovaném dokumentu sdílí své pozitivní zkušenosti s groundingem vedle Obera i mnoho dalších lidí. Mezi nimi například i Richard Kotz, vědec ze Severoamerické vědecké společnosti.

Jeho matka po svých osmdesátých narozeninách onemocněla artrózou a on věděl, že vzhledem k jejímu velmi pokročilému věku nebude klasická léčba dlouhodobě možná. Začal tedy hledat varianty, až nakonec narazil právě na grounding. Ze začátku byl skeptický, ovšem poté, co matce pořídil uzemňovací deku, symptomy nemoci začaly rychle polevovat.

Nyní je mé matce 94 let, žije naprosto aktivní život, kraluje svému domu a několikrát týdně hraje tenis. Tohle je ten největší zdravotní pokrok, který jsem za padesát let své lékařské kariéry a po třiceti letech práce ve zdravotnických zařízeních viděl. Jen těžko bych věřil tomu, že se jedná o placebo, říká ve filmu Kotz.1

O tom, jaké benefity uzemnění lidem přináší, nyní svědčí hlavně důkazy těch, kteří ho praktikují. Z vědeckého pohledu zatím není tento fenomén dostatečně prozkoumaný. Existuje už ale několik studií, které jeho vliv na zdraví zkoumají.5

Nejnovější vědecké výzkumy se zaměřují zejména na to, jak ovlivňuje záněty v těle, kardiovaskulární onemocnění, poškození svalů, chronickou bolest i náladu. Dosavadní výsledky jsou velmi působivé.

Kardiovaskulární zdraví

Jedna studie, týkající se elektrodynamiky krevních buněk, naznačuje, že earthing výrazně zlepšuje hustotu krve, její průtok a snižuje zánět.6 Jiný výzkum ukázal, jak uzemnění přispívá k odbourání stresu, harmonizaci nervového systému – a tím i k lepší funkci srdce.7

Výzkumy také ukazují, že dlouhodobé používání technik groundingu snížilo hladinu krevního tlaku u osob trpících hypertenzí.8

Redukce bolesti, stresu, únavy i poškození svalů

Další studie zkoumala roli uzemnění při cvičení. Výzkumníci používali uzemňovací náplasti i podložky a měřili počet bílých krvinek a úroveň bolesti před uzemněním i po něm. Krevní testy ukázaly, že grounding snížil poškození svalů, účastníci také uváděli nižší úroveň bolesti.9

Uvedený výzkum podporuje i studie provedená na šestnácti masérech, kteří střídali časové období s uzemněním a bez něj.10 Dokud se nezačali uzemňovat, emocionální stres i bolest byly běžnými vedlejšími účinky jejich fyzicky náročné práce. Po uzemňovací terapii se u nich ale bolest, stres, deprese i únava snížily. Také se jim zlepšila kvalita spánku.

Úzkosti a deprese

V jedné menší studii vědci prokázali, že už po jedné hodině groundingu se vám může výrazně zlepšit nálada.11

Posílení imunity

Někteří vědci se domnívají, že Země spojuje všechny živé buňky prostřednictvím živé matrice, kterou drží pohromadě elektrická vodivost. Ta se chová podobně jako obranný systém, který napojením na matrici obnovuje přirozenou imunitu organismu a předchází tak zánětlivým a autoimunitním onemocněním.12

Mezi další možné pozitivní účinky groundingu lze zařadit například:

 • harmonizaci biologických rytmů těla,
 • zmírnění hormonální nerovnováhy a snížení příznaků PMS,
 • urychlení hojení a prevenci vzniku proleženin.

Vitamíny & minerály

Vitamíny a minerály pro podporu vitality a dlouhověkosti v nejvyšší kvalitě.

Liposomální vitamín C

Liposomální vitamín C

Liposomální vitamín D3+K2

Liposomální vitamín D3+K2

Hořčík chelátový + vitamín B6

Hořčík + vitamín B6

Vitamíny
& minerály

Vitamíny a minerály pro podporu vitality a dlouhověkosti v nejvyšší kvalitě.

Jak se spojit se Zemí

Na uzemnění je skvělé, že tělu přináší spoustu benefitů, zároveň je také nesmírně jednoduché; nepochybně jste to už někdy dělali. Choďte bosí po trávě, písku, hlíně nebo po betonu. Stejně jako vaše tělo, i toto jsou vodivé povrchy, kterými může zemská energie proudit. Dřevo, asfalt a vinyl vodivé naopak nejsou.

Že je bosá chůze nepohodlná a v zimě takřka nemožná? Řešením jsou barefootové boty. Tato obuv respektuje tvar vaší nohy, je lehká a maximálně pohodlná, navíc vaši nohu skvěle ochrání před mechanickým poškozením, špínou i chladem.

Existuje i celá řada dalších možností, jak se uzemnit. Patří sem například koupání v oceánu, moři, jezeře či řece, zahradničení, sezení či spaní na zemi například při kempování, dál také používání uzemňovacích prostěradel, rohoží, dek, přikrývek, pásků, náplastí nebo ponožek.

Kdy pocítíte účinky

Každý člověk je jiný a stejně jako žádní dva lidé nedosáhnou stejných výsledků, když se pustí do fitness nebo dietního programu, i vy na sobě účinky uzemnění pocítíte za různě dlouhou dobu. Výzkumy však ukazují, že už během několika prvních sekund se začíná fyziologie těla měnit, svaly se uvolňují a zklidňuje se i nervový systém.

Během prvních 30 až 90 minut pak můžete začít pozorovat skutečný rozdíl v úrovni bolesti či stresu. Pokud máte dlouhodobé zdravotní problémy, myslete na pravidelnost a mějte trpělivost. Případné výsledky se mohou projevit až po několika týdnech.

Návrat k přirozenosti

Lidé po celá tisíciletí chodili, seděli a spali na zemi, většinu dne trávili venku, kde holýma rukama obdělávali půdu. V přírodě zkrátka přirozeně trávili mnoho času. Dnes je to ale jinak. Většina z nás připomíná květiny odříznuté od zdroje výživy, jsme nemocní, vnitřně rozhození a náchylní k mnoha psychickým i fyzickým potížím. Náprava je přitom velmi jednoduchá. Návrat k přirozenosti.

Ať už se tedy rozhodnete obnovit spojení se Zemí chůzí naboso, v barefootech či pomocí uzemňovacích zařízení, uvidíte, že je to snadné, bezpečné a efektivní. Pak si budete moci, podobně jako spousta dalších lidí, užívat všechny benefity tohoto staronového fenoménu, který zdarma mění životy lidí na celé planetě.

Autorka: Milada Kadeřábková

Už od puberty mě baví hledat i analyzovat informace a dávat je do souvislostí, nacházet nové cesty a přístupy. Přirozeně v sobě mám víru, že naše tělo je dokonalý nástroj, jehož možnosti jsou téměř nekonečné. V tomto názoru mě podpořilo nejen samostudium tematiky celostního zdraví, vlastní zkušenosti, ale také několik let žurnalistické praxe a rozhovorů s vědci i dalšími odborníky na tuto oblast.

Zdroje:
 1. Earthing: Remarkable Science of Grounding
 2. Can Electrons Act as Antioxidants?
 3. Electric Nutrition: The Surprising Health and Healing Benefits of Biological Grounding (Earthing)
 4. What is grounding?
 5. Earthing: Health Implications of Reconnecting the Human Body to the Earth’s Surface Electrons
 6. Earthing (Grounding) the Human Body Reduces Blood Viscosity—a Major Factor in Cardiovascular Disease
 7. Emotional Stress, Heart Rate Variability, Grounding, and Improved Autonomic Tone
 8. Grounding Patients With Hypertension Improves Blood Pressure
 9. Grounding after moderate eccentric contractions reduces muscle damage
 10. The Effects of Grounding (Earthing) on Bodyworkers’ Pain and Overall Quality of Life
 11. The effect of grounding the human body on mood
 12. The effects of grounding (earthing) on inflammation, the immune response, wound healing, and prevention and treatment of chronic inflammatory and autoimmune diseases

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.