Těhotenství začíná před početím: vylaďte své tělo vyváženou stravou a podporou detoxikačních procesů

Problém s početím má dle odborníků přibližně každý pátý pár. Některé předpovědi dokonce straší, že do roku 2045 bude většina lidí potřebovat umělé oplodnění. Pokud však své tělo vyčistíte a dodáte mu vše, co je třeba, pravděpodobnost přirozeného otěhotnění je stále poměrně vysoká.

Ať už patříte mezi páry, které už nějakou dobu hledají cesty k vytouženému miminku, či se chcete na těhotenství „jen“ co nejlépe připravit, věřte, že základem je dobře vyživený, zdravý organismus a vyrovnaná psychika.

Stejně jako vy byste nechtěli žít v rozbořeném domě, ani dítěti by se nelíbilo v domečku – rozumějte vašem těle –, který je poškozený a nefunguje, jak má. Pokud tedy chcete své šance na početí maximálně zvýšit, zaměřte se na svůj fyzický i psychický stav. Uvidíte, že to není tak náročné, jak by se mohlo zdát.

Téma, jak zvýšit pravděpodobnost početí a později také hladkého průběhu celého těhotenství a správného vývoje plodu, jsme konzultovali s terapeutkou nutriční medicíny Petrou Svobodovou z Centra návyků, která se na prekoncepční péči zaměřuje.

Nepodceňujte přípravu

Na prvním místě je zásadní podpořit detoxikační procesy organismu a poté se nutričně vyživit. „Zdraví našeho těla přímo ovlivňuje vývoj miminka. Podvyživenost, hormonální nerovnováha, ale i toxická zátěž budou hlavními negativními faktory ovlivňujícími početí, průběh těhotenství a následně zdraví potomka v jeho vlastním životě,“ upozorňuje Petra.

Vaše prekoncepční příprava může trvat dle potřeby tři až šest měsíců a ideální pochopitelně je, abyste ji s partnerem absolvovali oba. V tomto článku se však pro zjednodušení zaměříme pouze na ženy – a to na ty, které netrpí žádnými vážnějšími zdravotními problémy.

Pokud cítíte, že vaše tělo není v pořádku, například trpíte na opakované infekce, záněty, bronchitidy, kvasinkové infekce nebo ženské nemoci, je podle Petry třeba na prvním místě najít příčinu těchto potíží, vyřešit ji a až poté absolvovat samotný program.

Při potížích se zažíváním, močovými cestami či vaginálními problémy vám může pomoci například směs probiotik pro ženy obohacená o D-manózu a extrakt z brusinek. Základním opatřením v rámci prekoncepce je pak vynechání alkoholu a cigaret, protože obojí snižuje naše reprodukční schopnosti.

Estrogen jako klíč

Než se hlouběji ponoříme do detoxikačních procesů těla a do výživy, chceme zdůraznit, že základním předpokladem pro zdravou plodnost a početí je správně fungující menstruační cyklus. Více o něm se mimochodem dočtete v článku Hormonální odysea.

Velmi zjednodušeně jde o řetězec procesů v mozku, vaječnících a děloze, které jsou neoddělitelně spjaté s hormony – chemickými poslíčky, kteří posílají informace z jedné části těla do jiné a starají se o to, aby náš reprodukční systém fungoval tak, jak má.

Ano, hormony hrají v menstruačním cyklu – a tedy i zdravé plodnosti – zásadní roli. Bohužel v dnešní době mnoho žen bojuje s hormonální nerovnováhou, která se dle Petry nejčastěji projevuje estrogenovou dominancí. Ta je mimo jiné spojená se silným krvácením, ale například i s bolestivou periodou. „Nutno zmínit, že vyšší hladina estrogenu stimuluje třeba i růst cyst,“ vysvětluje Petra. Estrogenová dominance může být tedy spojená také se syndromem polycystických vaječníků, s endometriózou a s myomy.

Méně častá je naopak nedostatečná hladina estrogenu, která je v mladším věku typická zejména pro ženy, které hodně sportují nebo nedostatečně jí. „Tyto dámy nemají dostatek cholesterolu, což je prekurzor estrogenu. A jak už to bývá, bez stavebního kamene není možné nic budovat,“ vysvětluje Petra. Podle ní jsou příznaky velmi podobné zvýšené hladině estrogenu – a tím nejčastějším je nepřítomnost ovulace a celého menstruačního cyklu.

K oplodnění je pochopitelně nutné cyklus srovnat a hladinu estrogenu regulovat. S tím nám ve druhém případě pomůže zejména dostatečná výživa. V případě estrogenové dominance jsou pak klíčová játra, která estrogen a další nadbytečné látky odbourávají. „Naturopatie také používá specifické bylinky, které pomáhají imitovat cyklus a podporují tělo tak, aby správně fungovalo,“ říká Petra. Vyzkoušet můžete i doplňky stravy, například byliny Ashwagandha či Maca – ta ve formě prášku či kapslí.

Superfoods

Potraviny s velmi vysokým obsahem živin, v nejvyšší organické kvalitě.

Maca BIO prášek

Maca

Kustovnice čínská (goji) BIO

Goji

Kešu ořechy BIO

Kešu

Superfoods

Potraviny s velmi vysokým obsahem živin, v nejvyšší organické kvalitě.

Střeva na prvním místě

Zdravá střeva potřebujete pro efektivní vstřebávání všech potřebných látek ze stravy, ale také pro to, aby se do krevního řečiště nedostávaly nežádoucí látky. Ať už ze stravy, nebo ze žluči, přes kterou játra odvádějí část odpadních a cizorodých látek ven z těla.

Pokud při trávení nepociťujete žádný problém, stačí vám 14denní terapie, která regeneraci střev podpoří. Petra konkrétně doporučuje macerát slézového čaje, kdy do litru vody dáte šest lžic této byliny, přikryjete plátnem a necháte přes noc macerovat. Ráno přecedíte a celý den popíjíte. „Dále jsou výborná chia semínka, alespoň lžička denně. Tím střevní tkáň připravíte na případnou větší zátěž, která může po podpoře detoxikačních procesů jater nastat.“

Skvělé jsou také zelené superpotraviny jako například spirulina či chlorella. Nejenže v sobě mají hodně vlákniny, ale chlorofyl i proteiny v nich obsažené podporují regeneraci, a to nejen střev. Navíc jsou doslova nabité vitamíny, minerály a dalšími živinami, které jsou lehce stravitelné a nezatěžují střeva tolik jako například maso či mléčné produkty.

Kromě toho je důležité dostatečné vylučování trávicích šťáv, které vám spolu se střevním mikrobiomem zajišťují správné štěpení živin a jejich vstřebávání. Kyselost žaludečních šťáv má například vliv na vylučování vnitřního faktoru, což je látka nezbytná pro vstřebávání vitamínu B12. A jak možná víte, tento vitamín je – spolu s vitamínem B9 – pro početí klíčový.

Více o vitamínu B12 se dočtete v článku B12: nedoceněný vitamín se zásadním vlivem na fyzickou a psychickou kondici.

Některým klientům doporučuje Petra v tomto směru užívat před hlavním jídlem nefiltrovaný nepasterizovaný jablečný ocet, který obsahuje kyselinu octovou a citronovou. „Ty díky své kyselosti regulují pH v žaludku, a dokonce podněcují vylučování trávicích šťáv – tím si zajistíme aktivaci enzymu pepsin a podpoříme vstřebávání živin,“ říká. Zároveň upozorňuje, že ne pro každého je tento postup vhodný, například pokud máte v anamnéze záněty žaludku. V tom případě raději doporučuje hořké byliny, například anděliku lékařskou.

Abychom to tedy shrnuli. Pokud nemáte problémy s trávením, preventivní příprava před detoxikací jater je podpora trávení a regenerace střev, kde můžeme využít hořké byliny, chia gel a sléz, dále také zelené potraviny, například spirulinu, chlorellu, mladý ječmen a pochopitelně i kvalitní probiotika.

Pakliže problémy s trávením máte, zkuste za pomoci odborníka identifikovat potraviny, které tyto nepříjemnosti způsobují. Na určitou dobu je pak ze stravy eliminujte. Zároveň můžete zařadit byliny s antibakteriálním působením, které vám pomohou regulovat případnou nerovnováhu mikrobiomu. To už však dle Petry závisí na konkrétních symptomech.

Pro všechny případy ale platí, že je důležité vyloučit průmyslově zpracované potraviny obsahující rafinovaný cukr, bílou mouku postrádající vlákninu, hydrogenované rostlinné oleje, tabák, kofein a alkohol – a to jak před početím, tak během těhotenství.

Podpora fungování jater

Dalším krokem je zaměření se na zdraví jater, která mimo jiné zajišťují hormonální rovnováhu. Zde vám mohou pomoci byliny jako ostropestřec a kurkuma, které pomáhají vedle regenerace i s tvorbou žluče. Navíc flavonoidy v nich obsažené podporují tvorbu antioxidantu glutathion, který zvyšuje schopnost detoxikace jater.

Jeden z hlavních doplňků, který se používá k podpoře detoxikační fáze jater, je indol-3-karbinol. Tato molekula se přirozeně vyskytuje v brukvovité zelenině, jako je brokolice, kapusta, květák, zelí, také ji ale můžete zakoupit ve formě doplňku stravy. Pomáhá i pití řepného kvasu, který tělu dodává potřebná probiotika a podporuje trávení.

Zároveň dbejte na dostatečný příjem vlákniny. Ta zajišťuje správnou peristaltiku střev a slouží jako „kartáč“ pro střevní výběžky. „Velice zjednodušeně můžeme říct, že látky, které jsou eliminované z jater, se na vlákninu zachytí a ta nám pomůže vyloučit je z těla ven,“ vysvětluje Petra. Konkrétně doporučuje konzumaci semínek, například lněných. Přes noc namočíte jednu lžíci a ráno je nabobtnané zkonzumujete.

Další mikronutrienty, které pomáhají v první a druhé detoxikační fázi, jsou vitamíny skupiny B, zinek, hořčík nebo vitamín C.

O hořčíku si můžete víc přečíst v článku Hořčík: nejdůležitější minerál, kterého máme všichni nedostatek.

Vitamíny & minerály

Vitamíny a minerály pro podporu vitality a dlouhověkosti v nejvyšší kvalitě.

Liposomální vitamín C

Liposomální vitamín C

Liposomální vitamín D3+K2

Liposomální vitamín D3+K2

Hořčík chelátový + vitamín B6

Hořčík + vitamín B6

Vitamíny
& minerály

Vitamíny a minerály pro podporu vitality a dlouhověkosti v nejvyšší kvalitě.

Štítná žláza

Orgán, na který byste se také měli určitě zaměřit, je štítná žláza. Produkuje životně důležité hormony tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3). Právě tyto látky jsou mimo jiné nepostradatelné pro harmonický vývoj tkání a orgánů plodu.

Rozbor štítné žlázy si samozřejmě můžete nechat udělat na prvním místě. Tento orgán ovšem velmi citlivě reaguje na hladinu mnoha různých vitamínů a minerálů, zejména na jód a aminokyselinu tyrosin, které jsou stavebními kameny zmiňovaných hormonů tyroxin a trijodtyronin. Další mikronutrienty ovlivňující centrální regulaci jsou železo, selen, vitamín E, zinek, vitamín D, vitamíny A, C a některé vitamíny skupiny B.

O vitamínu D si přečtěte v článku Jak suplementovat vitamín D, když slunce nesvítí.

„Sled terapie je individuální u každé ženy, ale často se nejdříve pohybujeme v oblasti trávení, následně podporujeme játra a jejich funkci, čímž zajistíme lepší vstřebávání živin a nepřímo tím podpoříme právě i funkci štítné žlázy.“ Proto Petra doporučuje udělat rozbor štítné žlázy až po těchto krocích, pokud tedy nejste příliš analytický člověk, který by rád hodnoty porovnával.

A co když štítná žláza z výsledku krve „pokulhává“, ale naštěstí ještě nespadáte do rukou endokrinologa? V takovém případě do svého jídelníčku cíleně zařaďte více potravin bohatých na zmiňované minerály, například para ořechy, mořské ryby, mořské řasy, semínka či ovesné vločky, případně tyto minerály suplementujte. Dalším důvodem toho, že štítná žláza nefunguje tak, jak má, možná bude stres.

Pozor na stres

Kortizol je produkovaný kůrou nadledvinek a v těle spouští procesy, které jsou potřebné během stresové reakce. Například potlačuje imunitní reakce, zvyšuje koncentraci glukózy v krvi i srdeční výdej a krevní tlak. Pokud je však jeho hladina zvýšená dlouhodobě, negativně ovlivňuje hormonální i imunitní systém, což odnáší celé tělo.

Ženy se kvůli chronickému stresu potýkají s problémy s menstruačním cyklem, nedochází k ovulaci, kdy je šance na otěhotnění největší, a často je trápí výrazné menstruační bolesti. U mužů byla zjištěna zhoršená kvalita i množství spermií. Oba z páru mohou dokonce pociťovat sníženou sexuální touhu.1

„Zvýšený kortizol navíc snižuje produkci trávicích šťáv, které jsou, jak už jsme si řekly, pro zdraví ženy zásadní, také tlumí imunitu a produkci hormonů štítné žlázy,“ upozorňuje Petra. Není tedy čemu se divit, že dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu bývá spojovaná s neplodností.2

Pokud chcete chránit tělo před vlivem stresu, Petra doporučuje doplňovat hořčík, vitamíny C, B5 a B6. Dále odborníci doporučují ájurvédskou bylinu ashwagandhu, případně i CBD olej získaný z technického konopí.

Jak se stravovat

Vedle výše uvedených tipů je pochopitelně třeba dbát na vyváženou a zdravou stravu, ideálně dle zásad takzvaného zdravého talíře.3 Ten konkrétně vypadá takto:

  • Vařená i syrová zelenina – zejména listová zelenina, červená řepa, čerstvé ovoce (především bobuloviny) – přibližně polovina talíře,
  • složené sacharidy – nejlépe v přirozené podobě, například jáhly, quinoa, amarant, pohanka, ovesné vločky, celozrnné obiloviny, brambory, batáty či divoká rýže – čtvrtina talíře,
  • bílkoviny – bio maso, ryby (zejména losos, sardinky), vejce, zakysané mléčné výrobky, luštěniny či obiloviny – čtvrtina talíře (vzhledem k etickým a ekologickým důvodům preferujeme rostlinnou podobu zdroje).

Hlídejte si i dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin, konkrétně EPA a DHA, které najdete v mořských řasách, tučných rybách, lněném či konopném semínku, případně v kvalitních doplňcích stravy.

Pitný režim by měl zahrnovat alespoň osm sklenic filtrované vody denně.

Z mikroživin jsou zásadní hořčík, železo, zinek, vitamín D, B12, vitamín B9, tedy kyselina listová, která je potřebná ke správné diferenciaci buněk a replikaci DNA a slouží jako prevence vrozených vad plodu. Kyselina listová je především v zelené listové zelenině, je ale vhodné ji suplementovat i ve formě doplňku stravy, a to v aktivní formě, protože dle Petry ji přibližně 30 % populace nedokáže biologicky využít v takové míře, v jaké je před těhotenstvím potřeba.

Americká Nadace Westona A. Pricea doporučuje nastávajícím maminkám konzumaci fermentovaného oleje z tresčích jater, který obsahuje vitamín A a vitamín D v přirozené nesyntetické formě. Tyto vitamíny obsahují také játra a vnitřnosti v bio kvalitě, vejce od slepic krmených trávou a máslo od krav pasoucích se na zelených pastvinách.4

Strava dle fází menstruačního cyklu

Pakliže vás téma stravy zajímá víc, případně vás trápí problémy s cyklem, vyzkoušet můžete i metodu synchronizace cyklu neboli Cycle syncing, kterou ve své knize Kód ženy v roce 2014 představila expertka na ženský hormonální systém Alisa Vitti.

Zjednodušeně řečeno, tato metoda vás učí přizpůsobovat nejen vaši stravu, ale také cvičení, spánkový režim a další faktory životního stylu jednotlivým fázím menstruačního cyklu. Právě díky tomu, že jednotlivé potraviny mají vliv například na metabolizaci estrogenu, tvorbu progesteronu a také na stabilizaci hladiny cukru v krvi, pomohou vám vyladit cyklus k dokonalosti.

Zde jsou příklady potravin, které byste měly v jednotlivých fázích cyklu jíst:5

Menstruační fáze: sladké brambory, mořské řasy, hnědá rýže, kefír nebo probiotické jogurty, dýňová semínka, obiloviny na bázi prosa, pšeničné klíčky, bílkoviny – například hovězí či kuřecí maso, čočka, ryby, vejce, tofu, ořechy.

Marie Helen, expertka na ženské zdraví a tradiční čínskou medicínu6, doporučuje zaměřit se v této fázi také na červené potraviny, jako jsou řepa či granátová jablka.

Folikulární fáze: zelená listová zelenina, lněná a dýňová semínka, avokádo, brokolice, probiotický jogurt, olivový olej, cukety, ryby (například losos).

V této fázi doporučuje Marie Helen konzumovat oranžové potraviny, ideálně tepelně zpracované, například dýni, mrkev, meruňky či papáju.

Ovulační fáze: quinoa, vejce, kapusta, rajčata, lněná a dýňová semínka, bobulovité ovoce, citrusové plody, papája, zelená listová zelenina, celozrnné potraviny.

Podle Marie Helen je v této fázi dále vhodná kořenová zelenina, husté luštěninové polévky, ryby, opět oranžové potraviny.

Luteální fáze: čočka, hořká čokoláda, bylinné čaje bez kofeinu, sezamová semínka, špenát, hnědá rýže, bílkoviny (tofu, kuřecí maso, libové maso, ryby), bobulovité ovoce, jablka.

Expertka na TČM radí konzumovat kedlubny, švestky, pažitku, rukolu, špenát, pórek, kvašenou zeleninu, naopak ale snížit příjem tuků.

Superpotraviny

Petra Vašková, celostní výživová poradkyně, zase doporučuje pro podporu plodnosti využít sílu zelených superpotravin, například chlorellu či zelený ječmen a také selen a zinek. V případě, že trpíte hormonální nerovnováhou, doporučuje macu, ashwagandhu, bazalku posvátnou či anděliku čínskou.

Velkým pomocníkem jsou také včelí produkty. Vědci například prokázali, že včelí propolis dokázal po devíti měsících u žen s endometriózou zvýšit šance na otěhotnění o 40 %.7 Také mateří kašička, která je plná živin, prokazatelně reprodukční zdraví zlepšuje.8

Diagnóze navzdory

Potřebujete na závěr ještě nějaký hmatatelný důkaz, že podpora těla i psychiky má před početím miminka opravdu smysl? Přečtěte si zkušenosti Anny Sedlákové a Karolíny Krejčové z neziskové organizace Indiánky, která se plodností i prostředky, jak ji podpořit, zabývá: „Kolikrát už nám napsaly ženy nebo dívky s diagnózou ‚nikdy nebudete mít děti‘. Nakonec však přesto otěhotněly… Těch šťastných konců je tedy opravdu hodně, ať už zní původní diagnóza jakkoli.“

Autorka: Milada Kadeřábková

Už od puberty mě baví hledat i analyzovat informace a dávat je do souvislostí, nacházet nové cesty a přístupy. Přirozeně mám v sobě víru, že naše tělo je dokonalý nástroj, jehož možnosti jsou téměř nekonečné. V tomto názoru mě podpořilo nejen samostudium tematiky celostního zdraví, ale také vlastní zkušenosti, několik let žurnalistické praxe a rozhovory s vědci i dalšími odborníky na tuto oblast.

Spolupracující expertka: Petra Svobodová

Terapeutka nutriční medicíny a zdravého životního stylu se zaměřením na prekoncepční péči, neplodnost, zdravé těhotenství a zdraví dětí. Vystudovala Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, bakalářský obor Biomateriály pro medicínské využití a Školu Naturopatie, kde se spojilo vše, co ji fascinovalo a chtěla se naučit – vliv stravy, funkčních potravin, nutričních doplňků a bylin na lidské tělo. V současnosti působí v Centru návyků, kde na téma ženské zdraví a hormonální rovnováha pořádá webináře. Vedle terapeutické činnosti se věnuje lektorování ve Škole Klinické Naturopatie a Fitness Institutu. Pro klienty a širokou veřejnost tvoří recepty, které najdete na blogu cookmeslow.cz, můžete ji sledovat na instagramovém profilu @cookmeslow.cz.

Zdroje:
  1. Jak stres ovlivňuje neplodnost?
  2. Does stress cause infertility?
  3. Zdravý talíř
  4. Diet for Pregnant and Nursing Mothers
  5. Cycle Syncing
  6. Pohodová menstruace
  7. Bee propolis versus placebo in the treatment of infertility associated with minimal or mild endometriosis
  8. Estrogenic activities of Fatty acids and a sterol isolated from royal jelly

Rubriky

Nechte si posílat nové články

Stáhněte si ukázku knihy 7 návyků dlouhověkosti

*Na tento e-mail vám zdarma pošleme ukázku o 40 stranách. Zadáním e-mailu dáváte souhlas s tím, že vám maximálně jednou do měsíce pošleme nové články a hodnotné informace o dlouhověkosti. Váš e-mail nikomu nepředáme a z newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit.